Clear Sky

16°C

Kołobrzeg

20 czerwca 2024    |    Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafał
20 czerwca 2024    
    Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafał

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Wieża bazyliki znowu ma zostać udostępniona turystom. Po 30 latach przerwy, jest szansa, że turyści dotrą na dzwonnicę na wysokość 42 metrów.


Specjalistyczna firma przystąpiła dziś do wwiezienia na pierwszą kondygnację bloku wieżowego fundamentów specjalnej klatki schodowej, która zostanie zainstalowana pod dachem korpusu nawowego, nad sklepieniami kościoła, dokładnie nad emporą organową. Dzięki temu zostaną spełnione normy bezpieczeństwa przeciwpożarowego i ruch turystyczny będzie mógł zwiedzać wieżę zabytkowej świątyni.

Klatka schodowa zostanie specjalnie wzmocniona. Jej wyjścia będą prowadziły na każdą z trzech kondygnacji bloku wieżowego. Drzwi na każdą kondygnacje już są. Kiedyś prowadziły one na drewnianą więźbę dachową, która istniała do marca 1945 roku, kiedy to została zniszczona w pożarze kolegiaty.

Pracownicy rozebrali również kabinę najstarszej kołobrzeskiej windy. Ta w bazylice pochodzi z 1966 roku, z czasów kiedy w wieży kościoła znajdowało się Muzeum Oręża Polskiego. Na podłodze windy na wieżę wwożone są również elementy nowej windy. Stara, wraz ze szpecącym kościół szybem, ma zostać usunięta i zastąpiona nowoczesnym dźwigiem.

 

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama