Light rain

3°C

Kołobrzeg

16 kwietnia 2024    |    Imieniny: Julia, Erwina, Benedykt
16 kwietnia 2024    
    Imieniny: Julia, Erwina, Benedykt

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Muzeum Oręża Polskiego wzbogaciło się o wagon z 1909 roku. W środę wieczorem został on zabrany z dawnego dworca towarowego przy ulicy Solnej.


Bocznica kolejowa - pozostałość po dworcu towarowym, została zlikwidowana w związku z rozpoczęciem budowy drugiego etapu obwodnicy. - Ten historyczny wago mieliśmy upatrzony już od 2 lat - mówi Paweł Pawłowski, dyrektor kołobrzeskiego muzeum. - Jego właścicielem jest Ognisko Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej w Radomiu. Przy pomocy PKP udało się go pozyskać do naszych zbiorów.

Zdaniem dyrektora, najcenniejsze jest oryginalne podwozie, wykonane w Niemczech w 1909 roku. Reszta też jest w dobrej kondycji, choć wymaga remontu. - Szkoda było, żeby taki egzemplarz trafił na żyletki - dodaje dyrektor Pawłowski. - Jest to zabytek, w dodatku związany z Kołobrzegiem. Mamy na razie pewien problem z jego umiejscowieniem. To nie jest wyposażenie pociągu pancernego, dlatego jeszcze nie wiem, czy wago stanie na wystawie plenerowej. Mamy wstępną wizję wystawy z nim związanej. Będzie ona poświęcona wywózce Polaków na Syberię lub też Pionierom i ich przybyciu do Kołobrzegu. To jeszcze wymaga uściślenia.

Wagon w środę wieczorem podniósł specjalistyczny dźwig. Zabytek ważył 15 ton. Na razie, został przewieziony na bazę Zarządu Dróg Powiatowych.

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama