Clear Sky

15°C

Kołobrzeg

25 maja 2024    |    Imieniny: Grzegorz, Urban, Magda
25 maja 2024    
    Imieniny: Grzegorz, Urban, Magda

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

- Dziekan! Jedziemy razem, bo jak będziemy spadali, to zdążymy jeszcze sobie udzielić rozgrzeszenia - wspominał kardynała Ignacego Jeża ksiądz prałat Józef Słomski.


W środę w kołobrzeskiej bazylice odbyła się uroczysta msza św. w rocznicę konsekracji kościoła po odbudowie ze zniszczeń wojennych. - To było w październiku 1984 roku - wspominał ksiądz prałat Józef Słomski, pierwszy i wieloletni proboszcz Parafii Mariackiej, który celebrował uroczystość razem z księżmi z Kołobrzegu i Dekanatu Kołobrzeg. - Z jednej strony wielka uroczystość, historyczna chwila poświecenia tego ołtarza. Przyjechał Prymas kardynał Glemp. To w Kołobrzegu zastała go informacja o zamordowaniu błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.

Obok 26 rocznicy konsekracji bazyliki, wówczas jeszcze konkatedry, obchodzono również 24 rocznicę nadania świątyni właśnie tytuł bazyliki mniejszej, do dnia dzisiejszego jedynej bazyliki w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. - To wielki zaszczyt dla Kołobrzegu i parafian - mówił ksiądz Słomski. - To ukoronowanie starań ówczesnego biskupa ordynariusza Ignacego Jeża, kardynała elekta. To on ma przeogromny wkład w odzyskanie tej świątyni na cele sakralne. To on brał czynny udział w odbudowie tej świątyni konkatedralnej. Pamiętam, jak zakładaliśmy sklepienia. Przygotowaliśmy się do założenia dachu. Zaproponowałem biskupowi Jeżowi, żebyśmy wjechali na górę wyciągarką, po gospodarsku. A on do mnie: - Dziekan! Jedziemy razem, bo jak będziemy spadali, to zdążymy jeszcze sobie udzielić rozgrzeszenia - w tym miejscu prałat Słomski przeżył ogromne wzruszenie, wspominając przyjaciela i wielkiego kapłana.

 

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama