Overcast Clouds

13°C

Kołobrzeg

16 kwietnia 2024    |    Imieniny: Julia, Erwina, Benedykt
16 kwietnia 2024    
    Imieniny: Julia, Erwina, Benedykt

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Radni Rady Powiatu są bardzo oszczędni. W przeciwieństwie do radnych miejskich, mają diety rozliczane w ryczałcie. A radnych rozlicza przewodniczący Ciarka.


Miesięczny ryczałt dla zwykłego radnego, który uczestniczy w posiedzeniach komisji i jest na sesjach Rady Powiatu, to ponad 1100 złotych. Całkiem dużo, patrząc na najniższe dochody w społeczeństwie. Tym bardziej, że samorząd powiatowy do szczególnie pracowitych nie należy. Zgodnie z przepisami, za każdą nieusprawiedliwioną nieobecność na posiedzeniu zarządu, komisji lub sesji, radnym potrąca się 15% przysługującej im diety miesięcznej, ale nie więcej niż połowę tej diety. Dieta radnemu nie przysługuje dopiero wtedy, gdy nie uczestniczy we wszystkich posiedzeniach w danym miesiącu.

Od tych przepisów tradycyjnie są wyjątki. Uchwała Rady Powiatu stanowi, że przewodniczący usprawiedliwia nieobecność radnego na posiedzeniu zarządu, komisji lub sesji, jeżeli jej przyczyną było wykonywanie obowiązków wynikających z funkcji radnego. I tutaj rzadko, ale jednak, przewodniczący Roman Ciarka, takie usprawiedliwienia stosuje. Na przykład radny jedzie na kongres, wynikający z jego obowiązków służbowych. I przewodniczący usprawiedliwia. Ale już innemu radnemu w podobnej sytuacji nie. Albo radny płynie w rejs. I to jest usprawiedliwione, dieta nie jest potrącana. Albo ktoś uczestniczy w jakiejś komisji egzaminacyjnej i jest już usprawiedliwiony. Pytamy przewodniczącego Ciarkę, dlaczego tak postępuje. - To Rada wyznaczyła przewodniczącego do tych spraw i to moje kompetencje do usprawiedliwiania radnych - mówi Ciarka. - Jeśli radny wykonuje swoje obowiązki, reprezentuje powiat, to ja go usprawiedliwiam - dodaje. Pytamy więc, czy udział w rejsie albo w komisji egzaminacyjnej to też obowiązki radnego. - Radni mają prawo promować powiat i nie powinni być na tym stratni - mówi Roman Ciarka.

Tyle, że uchwała nie precyzuje, co to są inne obowiązki radnego i z jakich przepisów wynikają. Wystarczy więc, że radny pojedzie na wycieczkę reprezentując Radę Powiatu i powinien być usprawiedliwiony. Na szczęście Rada Powiatu nie zmusza samego przewodniczącego do pisania sobie usprawiedliwień. On Radę reprezentuje każdego dnia.

 

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama