Light rain

7°C

Kołobrzeg

21 lutego 2024    |    Imieniny: Eleonora, Feliks, Kiejstus
21 lutego 2024    
    Imieniny: Eleonora, Feliks, Kiejstus

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Dwa zabytki z naszego muzeum: samolot LIM-2 i MIG-19, zostaną poddane gruntownej konserwacji w bazie lotniczej w Krzesinach pod Poznaniem.


31 Baza Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach podjęła się zadania rozbiórki i konserwacji dwóch kołobrzeskich samolotów. - Samoloty rozebrane na czynniki pierwsze zostaną sumiennie odnowione -cieszy się Paweł Pawłowski, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego. -  Po zakończeniu restauracji, trafią bezpośrednio do nowej siedziby muzeum, lub czasowo do hangaru na ekspozycję w Rogowie. Co najważniejsze koszty renowacji i transportu, nie obarczają budżetu muzeum a wyliczenia wskazują, że jest to niebagatelna kwota blisko 300 tys złotych.  Pomoc w renowacji naszych zabytków, zadeklarowali członkowie aż trzech stowarzyszeń miłośników lotnictwa, działających przy bazie w Krzesinach.

Rozbiórka samolotu LIM-2 i jego transport do bazy odbył się w piątek. Na transport MIG-a trzeba jeszcze trochę zaczekać, gdyż przewóz takich zabytków jest dość skomplikowany.

Lim 2 – jednomiejscowy, jednosilnikowy odrzutowiec o konstrukcji metalowej, budowany przez polski przemysł lotniczy w ramach licencji radzieckiego samolotu myśliwskiego MiG-15.  Produkowano je w ramach udoskonalonej wersji Lim-2 w latach 1954-1956 w WSK – 1 w Mielcu, eksploatowano w lotnictwie wojskowym do 1978 roku. Służyły początkowo w pułkach myśliwskich a w ostatnich latach do szkolenia i treningu pilotów COSSTWL w Oleśnicy. Samolot w czasie służby nosił numer boczny 1705. Przekazany do zbiorów muzeum 19 kwietnia 1978 roku jako dar Dowództwa Wojsk Lotniczych.

 

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama