Broken Clouds

4°C

Kołobrzeg

29 lutego 2024    |    Imieniny: Lutosław, Roman, Teofil
29 lutego 2024    
    Imieniny: Lutosław, Roman, Teofil

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Działacze "Solidarności" wspólnie ułożyli dziś wieczorem krzyż ze zniczy pod krzyżem i tablicami pamiątkowymi na ścianie bazyliki. Tak jak w 1982 roku.


"10 listopada 1982 r. Na dzisiejszym Skwerze Pionierów zebrało się wówczas kilkaset osób, które następnie przeszły pod katedrę. Był tam ołtarzyk, który urządziła opozycja po wypadkach w kopalni „Wujek” dla uczczenia zabitych górników. Pod tym ołtarzykiem, nazywanym też „krzyżem Solidarności” demonstranci złożyli kwiaty, zapalili znicze ułożone w krzyż i śpiewali pieśni patriotyczne. Służba Bezpieczeństwa od kilku dni przygotowywała się bardzo starannie do spodziewanych strajków i demonstracji. W pobliżu katedry zgromadzono bardzo duży oddział ZOMO, który ruszył na zgromadzonych i rozproszył ludzi, a następnie wyłapywano poszczególne osoby i radiowozami odwożono na komendę" - tak opisuje te wydarzenia adwokat Edward Stępień (przeczytaj). Część uczestników manifestacji miała z tego tytułu kłopoty sądowe oraz w miejscu pracy.

Dziś pod północną ścianą katedry spotkali się znów działacze "Solidarności", jak za dawnych czasów. Zapalili białe i czerwone znicze. Na koniec odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.

 

reklama

reklama

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama