Few Clouds

8°C

Kołobrzeg

25 lutego 2024    |    Imieniny: Wiktor, Cezary, Zygfryd
25 lutego 2024    
    Imieniny: Wiktor, Cezary, Zygfryd

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Na spotkaniu z dziennikarzami prezydent Janusz Gromek poinformował o kogeneracji, jaka zostanie wprowadzona w Miejskiej Energetyce Cieplnej.


- Robimy to po to, żeby zmniejszyć emisję gazów do atmosfery, a także aby utrzymać koszty ciepła na stałym poziomie - oświadczył prezydent Janusz Gromek, który przypomniał, że jest zwolennikiem ekologicznego miasta, pomimo, że jak przypomniał, ciągle wypomina mu się problem Radzikowa.

Trzeba jednak przypomnieć, że 2 lata temu na podobnym spotkaniu mówiło się o przeniesieniu Miejskiej Energetyki Cieplnej do Korzyścienka. Miasto utworzyło w tym celu razem ze spółka Rindi Energy specjalną spółkę, która się tym zajmowała. W Korzyścienku miała powstać elektrociepłownia, przy której miały funkcjonować biogazowania i zakład pirolizy. Dziś Janusz Gromek podkreślił, że planów przenosin nie ma, a od biogazowni i spalarni odciął się bez komentarza.

Kogeneracja to proces technologiczny jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i użytkowej energii cieplnej w elektrociepłowni. Jej zaletą jest oszczędność pieniędzy i efekt ekologiczny. W Kołobrzegu miał węglowy zastąpi gaz. - O 20 a może nawet o 30 procent spadnie zużycie miału węglowego - mówi Mariusz Dziura, prezes MEC. - Liczymy na to, że wraz z wydatkami na tę inwestycję i amortyzacją, koszty ciepła nie wzrosną, a my będziemy spełniali normy unijne, które wkrótce zaczną obowiązywać.

- MEC zużyje 22 tysiące miału węglowego rocznie mniej - argumentuje Marek Kęsik z koszalińskiej gazowni. - To 400 wagonów kolejowych w wakacje mniej. W tym czasie, gdy będzie używany gaz, nie będzie wywozu żużlu. To ogromny krok naprzód, także dla naszej firmy, bo nasza sprzedaż wzrośnie o 10 procent.

Inwestycja ma powstać do maja 2013 roku. Jej koszt to 30 milionów złotych. Około 30 procent ma pochodzić z funduszy unijnych.

 

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama