Clear Sky

16°C

Kołobrzeg

20 czerwca 2024    |    Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafał
20 czerwca 2024    
    Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafał

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

W specjalnie wydanej broszurze promującej projekty unijne innowacyjne, pobudzające przedsiębiorczość, itd., znalazł się zakład quasi-pirolizy.


Przykłady dobrych praktyk, to przykłady inwestycji w naszym regionie, które są najlepsze, mają charakter pro rozwojowy, świadczące nowe usługi i przyciągające klientów, zwłaszcza zagranicznych, czego efektem - co można przeczytać w broszurze, "jest podniesienie międzynarodowej konkurencyjności regionu oraz napływ kapitału zagranicznego".

Co ciekawe, Urząd Marszałkowski w Szczecinie promuje projekt, który został oprotestowany przez wielu mieszkańców, spowodował wzrost niezadowolenia społecznego, napięć sąsiedzkich, a obecnie politycy rządzącej miastem Platformy Obywatelskiej wypierają się go twierdząc, że oni nie mieli z nim nic wspólnego. Problem dotyczy smrodu, który zdaniem mieszkańców wydobywa się z instalacji i zatruwa im życie.

Co ciekawe, z ulotki można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o instalacji do quasi-pirolizy. "(...) Przedsiębiorstwo nawiązało współpracę z firmą Mineral-Kat, która zaproponowała autorską metodę utylizacji śmieci. (...) Zbudowana instalacja była oparta na innowacyjnej technologii, która została zastosowana na taką skalę po raz pierwszy, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Stworzony ciąg technologiczny pozwala na utylizację szerokiej gamy odpadów (z odpadami komunalnymi włącznie), przy zastosowaniu jednocześnie niskiej ceny wdrożenia takiej technologii. Według oceny przedsiębiorstwa, powstała instalacja jest trzykrotnie tańsza niż tradycyjna spalarnia śmieci".

Niezwykle ciekawe jest stwierdzenie beneficjenta, czyli właścicieli spalarni, że "faktyczna realizacja projektu nie napotykała, zdaniem beneficjenta, na poważniejsze problemy lub przeszkody". Protesty mieszkańców to były zapewne tylko protesty. Stanowisko Rady Miasta w sprawie tego obiektu to tylko niewiele znaczące stanowisko. Ciekawe czy beneficjent też niewiele robi sobie z deklaracji prezydenta Janusza Gromka w sprawie likwidacji smrodu w tym miejscu. Na pewno niewiele robią sobie z tego urzędnicy w Szczecinie, bezkrytycznie pozwalając na publikację takiego tekstu.

A teraz kolejna garść informacji z broszury, wydanej ze środków unijnych - a jakże, która na pewno ucieszy mieszkańców Radzikowa i okolic: "Projekt ten pozwolił na uruchomienie pierwszej tego typu instalacji na świecie, w efekcie czego partner technologiczny przedsiębiorstwa mógł przetestować funkcjonowanie zaprojektowanych urządzeń w warunkach rzeczywistych. Przedsiębiorstwo natomiast uzyskało wyłączne prawo do pośredniczenia przy sprzedaży tej technologii do kolejnych podmiotów. (...) Przedsiębiorstwo nie ma żadnych problemów z odbiorem odpadów w ilościach zapewniających ciągłą pracę przy całkowitym wykorzystaniu mocy przerobowych".

Jak widać, pieniądze unijne potrafią zdziałać naprawdę wiele. Polska się rozwija, a ludziom żyje się dostatniej. Szkoda tylko, że czasami kosztem dobrego samopoczucia innych ludzi, jak w przypadku mieszkańców Radzikowa i oderwanej od rzeczywistości ulotki. Szerzej na ten temat pisaliśmy w jednym z wydań "Miasta Kołobrzeg".

 

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama