Few Clouds

8°C

Kołobrzeg

25 lutego 2024    |    Imieniny: Wiktor, Cezary, Zygfryd
25 lutego 2024    
    Imieniny: Wiktor, Cezary, Zygfryd

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

W Bazylice Mariackiej trwają prace budowlane. Wstawiono nową windę. Budowana jest nowa klatka schodowa na wieżę. Do kościoła powrócił trzeci tryptyk.


Nad nawą główną prace nad wznoszeniem nowej klatki schodowej na trzecią kondygnacje historycznego bloku wieżowego są już mocno zaawansowane. Turyści, którzy będą wchodzili tym wejściem na wieżę, będą mogli dotknąć oryginalnych cegieł pochodzących bezpośrednio z początku XIV wieku.

W bloku wieżowym została już wstawiona nowa winda. Po 45 latach w szybie zainstalowano nowoczesną technikę, która wyparła rozwiązana z 1965 roku

Zdjęto już rusztowania w północnej części przyziemia wieży, gdzie odrestaurowano polichromie sklepień, a jedno sklepienie namalowano od nowa. Gotyckie rozety w świetle dnia prezentują się wspaniale. Docelowo mają być jeszcze podświetlone. Trwają prace nad odnowieniem polichromii sklepień w południowej części przyziemia wieży i na barwnym filarze. Prace mają zakończyć się przed Bożym Narodzeniem.

Do bazyliki powrócił również tryptyk "Ostatnia Wieczerza" z 1504 roku. Obecnie jest przechowywany na emporze północnej. podobnie jak Korona Schlieffenów z 1523 roku, czeka na swoje zawieszenie na pierwotnym miejscu przechowywania. Co ciekawe, konserwatorzy odrestaurowali historyczną modlitwę, która znajdowała się oryginalnie na tryptyku od 1504, a za odmówienie której podczas podniesienia papież udzielał odpustu. Po wojnie zachowała się tylko część tej modlitwy.

 

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama