Overcast Clouds

15°C

Kołobrzeg

19 maja 2024    |    Imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban
19 maja 2024    
    Imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Od zatonięcia kutra KOŁ-31 mijają 2 dni. Tragedia dalej jest na ustach mieszkańców. My natomiast mamy nowe fakty w sprawie. Co już pewne, rybacy nie żyją.. Co ciekawe, w tym samym czasie szyper przebywał na kutrze MRZ-10, który zatonął po zderzeniu z drewnianą kłodą. Wtedy szyper kutra KOŁ-31 uszedł z życiem. 19 grudnia tyle szczęścia nie miał. Śmierć zabrała go znienacka.

KOŁ-31 został zbudowany w 2006 roku w Stoczni Parsęta. Był nowym i dobrze wyposażonym kutrem. 11 metrów długości może i imponujące na Bałtyku nie było, ale wystarczało na utrzymanie armatora i rybaków. Pechowego 19 grudnia kuter miał już wracać do portu. To był jeden z ostatnich manewrów 33 mile od Kołobrzegu. Co takiego dokładnie się stało? Tego być może dowiemy się po podniesieniu jednostki. Z naszych ustaleń wynika, że po godzinie 13.30 do kutra zaczęła dostawać się woda. Szyper z mechanikiem próbowali opanować sytuację, ale jakaś awaria musiała być dla nich dużym zaskoczeniem. Jest również wysoce prawdopodobne, że nie ocenili jej skali. Kuter bowiem bardzo szybko się przechylił. Dwóch rybaków, których chwilę po zatonięciu KOŁ-31 uratowała załoga kutra KOŁ-17, znalazło się w lodowatym Bałtyku bez skafandrów ochronnych. Nie zdążyli ich założyć. Dopłynęli do dryfującej tratwy i tam czekali na ratunek.

Szyper w momencie wypadku przebywał w sterówce. Nie wiadomo, co działo się na kutrze, dlaczego tak doświadczeni rybacy nie zdążyli się ewakuować z zagrożonej jednostki. Z zebranych przez nas informacji wynika, że kuter przewrócił się na bok, uderzył sterówką w wodę i zatonął częścią rufową. Przez pewien czas na wodzie unosił się dziób jednostki. Tak kuter KOŁ-31 stał się grobem dla dwóch rybaków. Akcja ratunkowa nie została wznowiona. Dwóch uratowanych rybaków do portu dostarczył KOŁ-17. Dla ich rodzin ten powrót jest najpiękniejszym prezentem na święta, niestety, bardzo smutne święta...

 

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama