Clear Sky

16°C

Kołobrzeg

20 czerwca 2024    |    Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafał
20 czerwca 2024    
    Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafał

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Dziś odbyła się konferencja Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych. Urzędnicy zaprzeczali tezom posła Hoca o dziwnie realizowanej inwestycji na rzece.


Spotkanie z dziennikarzami rozpoczęło się od odwiedzin młodej ekipy Prawa i Sprawiedliwości, która urzędnikom dostarczyła kilka kamieni polnych, żeby inwestycja odbudowy murów oporowych na Parsęcie była tańsza. - To nie jest ruch młodego PiS, ale akcja społeczna z inicjatywy grupy mieszkańców - mówi Michał Spieszyński, aktywista PiS. - Akcja ta miała na celu pokazanie, że Kołobrzeg przez wiele lat czekał na tą strategiczną inwestycję oraz, że jako mieszkańcy zasługujemy na kompleksowe i nowoczesne jej wykonanie. W darze od kołobrzeżan podarowaliśmy wysokospecjalistyczny materiał budowlany, kamienie, jako wkład w ten kluczowy projekt. Jest to inicjatywa jak najbardziej "za" renowacją brzegów Parsęty, ale niech będzie wykonana w sposób taki, abyśmy byli z niej dumni oraz zabezpieczyli brzegi poniżej lustra wody. Kołobrzeg w naszej ocenie potrzebuję poprawy tej inwestycji, tak by za kilka lat nie było trzeba jej realizować od nowa.

Tymczasem Andrzej Kowalski zastępca dyrektora Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych skrytykował posła Hoca za robienie niepotrzebnego zamieszania. Dzisiejsza konferencja jest odpowiedzią na ostatnią konferencję parlamentarzysty Prawa i Sprawiedliwości (przeczytaj). Według niego, inwestycja nie jest zagrożona, generalnie jest wykonywana zgodnie z projektem, a co do wykonawcy, czyli firmy "Kornas", nie ma żadnych zastrzeżeń. Odnośnie technologii, dyrektor Kowalski nie potrafił powiedzieć, skąd poseł wziął rękawy wodne i inne elementy. Rzeka ma być jeszcze bagrowana, a kamienie zakonserwowane. Ponadto dyrektor dodał, że 29 milionów złotych nie jest wydawane wyłącznie na remont murów oporowych, ale na inwestycję na całej Parsęcie, w tym na wykonanie wałów przeciwpowodziowych. Dyrektor przyznał również, że w projekcie schody do rzeki miały być zamurowane, ale po konsultacji z wojewódzkim konserwatorem zabytków postanowiono je pozostawić. Urzędnicy dziękują posłowi za zainteresowanie, ale zamiast strzelania z armaty do wróbla proponują odwiedziny i zapoznanie się z dokumentacją na miejscu.


KOMENTARZ

Dyrektor Kowalski raczej na pewno nie zrozumiał ani wypowiedzi posła Hoca, ani postawy dziennikarzy. Raczej również do niego nie dotarło, że był też mało wiarygodny. Bowiem po pół roku prac, jego słowo kontra fakty, powoduje, że musi je czymś wzmocnić. Ale na dzisiejszej konferencji nie miał czym.
Po drugie, o pewnych faktach pan dyrektor wolał dzisiaj nie mówić, w innych kwestiach nieco z faktami się rozmijał. Przypomnijmy więc, co nas niepokoi. Inwestycja rozpoczęła się nielegalnie, gdyż Zarząd nie miał decyzji do prac wzdłuż rzeki, który to teren jest wpisany do rejestru zabytków i podlega pełnej ochronie prawnej. Rozpoczął prace to mało - przystąpił do rozbiórki elementów obiektu wpisanego do rejestru zabytków - mowa tu o Batardeau. Gdyby nie litość konserwatora, budowa byłaby wstrzymana, a dofinansowanie bezpowrotnie utracone! Następnie zamurowano wejścia, co jest czystą paranoją, bo one nikomu nie przeszkadzają. Zamurowano i odmurowano po kolejnej interwencji dziennikarzy. Pokazaliśmy również jak wykonywane są te prace - krótko mówiąc - wbrew przepisom BHP. Dziś dyrektor nie potrafił odpowiedzieć na pytanie jak nałożone kamienie na pękający mur mają powodować, że korzenie drzew nie będą go rozsadzały. Można za to było usłyszeć, że jest to inwestycja wieczysta. Jakoś w to nie wierzę, zwłaszcza gdy słyszę z ust jednego z pracowników, że tu trzeba by wyciąć drzewa. Ciekawe. Właśnie ze względu na pozostawienie drzew jest wykonywana ta inwestycja w tym czasie i w taki sposób. PRL bis jednym słowem.

 

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama