Clear Sky

15°C

Kołobrzeg

25 maja 2024    |    Imieniny: Grzegorz, Urban, Magda
25 maja 2024    
    Imieniny: Grzegorz, Urban, Magda

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

W świetlicy lotniska Rogowo odbyło się spotkanie poświęcone wydobyciu i zabezpieczeniu elementów niemieckiego czołgu średniego odnalezionego w Kluczewie.


W konsylium zorganizowanym przez Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, wzięli udział przedstawiciele Urzędu Gminy Trzebiatów, Muzeum w Stargardzie, Stowarzyszenia Pomorze 1945, Fundacji Fort-Rogowo, CSWL Muzeum Broni Pancernej z Poznania, firmy Panzerfarm,  Handmet,  Troton Sp. z o.o.,  Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego, OSP w Mrzeżynie oraz  stowarzyszenia i osoby biorące udział w akcji ratunkowej - wydobycia pojazdu w dniach 19-20 kwietnia (zobacz).

Uczestnicy spotkania obejrzeli prezentacje z akcji ratunkowej czołgu średniego PanzerKampfwagen IV w wersji J, który na wniosek dyrektora - Pawła Pawłowskiego, został przekazany w depozyt kołobrzeskiego Muzeum na mocy decyzji Wojewódzkiej Konserwator zabytków - Ewy Staneckiej. Zebranym gościom zaprezentowano zachowane elementy czołgu, znajdujące się obecnie w magazynie muzealnym w Rogowie.

Dyskusja uczestników spotkania koncentrowała się przede wszystkim na metodach renowacji i  rekonstrukcji czołgu. O ich celowości wszyscy zebrani opowiedzieli się jednogłośnie. Zabytek należy jak najszybciej poddać procesowi natychmiastowej konserwacji, z racji działania czasu na niekorzyść stanu zachowania poszczególnych elementów. Maciej Kęszycki z Panzerfarm optował przy pozostawieniu pojazdu w stanie nieodnowionym – w postaci wraku, będącego elementem np. dioramy w muzeum. Mjr Tomasz Ogrodniczuk- który na swoim koncie ma odrestaurowany m.in. czołg Stug IV-  przedstawił historie swoich renowacji oraz problem pozyskania do współpracy ludzi z chęciami i wiedzą. Najważniejsze jednak okazują się w procesie renowacji finanse. Wielką pomocą okazać się mogą wolontariusze – pasjonaci i kolekcjonerzy, do których należy mieć pełne zaufanie w kwestiach technicznych i merytorycznych, jak to miało miejsce w  Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu, z którym współpracuje pan Marian Baliński. Krzysztof Picha natomiast zaakcentował ważność prowadzenia rzetelnej dokumentacji stanu obecnego oraz z przebiegu poszczególnych prac. O koniecznych pracach renowacyjnych i ich  finansowaniu mówili m.in. Sławomir Handke (Handmet Military) oraz Marian Laskowski (Zlot w Darłowie), Aleksander Ostasz (magazyn "Nurkowanie"), Mirosław Huryn (Fort-Rogowo). Zgodnie jednak wszyscy uznali, iż pierwszym etapem prac będzie konserwacja wszystkich elementów. Następnym zaś, po inwentaryzacji i przeglądzie stanu technicznego, będzie decyzja podjęcia dalszych prac. Na tym etapie trudno bowiem rozstrzygnąć o sposobie przyszłej prezentacji czołgu w muzeum i deklarowania całkowitej rekonstrukcji oraz uruchomienia.

Spotkanie było pierwszym z etapów do zacieśnienia współpracy pomiędzy instytucjami zajmującymi się ochrona zabytków (jak WKZ czy Muzeum), pasjonatami skupionymi w stowarzyszeniach działających na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego. Zawiązała się nieformalna grupa wsparcia dla ratowania unikatowego pojazdu wojskowego, której pierwszym efektem jest przekazanie przez Macieja Kęszyckiego płyty do przedziału silnikowego do czołgu typu PzKfpw IV aufs. J, na rzecz Muzeum Oręża Polskiego.

Po raz kolejny wróciła też sprawa braku posiadania profesjonalnej pracowni konserwacji metali w Muzeum o licznej kolekcji pojazdów ciężkich. Idealnym miejscem do prowadzenia takiej działalności byłyby pomieszczenia mieszczące się w hangarze Lotniska w Rogowie. Pracownia byłby połączona z oddziałem – Muzeum Lotnictwa i Obrony Powietrznej. Pozytywnie do tego pomysłu odnieśli się obecni na spotkaniu: burmistrz Trzebiatowa dr Zdzisław Matusewicz i wiceburmistrz - Bogusław Barański.

 

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama