Clear Sky

16°C

Kołobrzeg

20 czerwca 2024    |    Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafał
20 czerwca 2024    
    Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafał

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Nasz Czytelnik przysłał nam zdjęcia, jak Urząd Miasta dba o historyczny Park Henryka Dąbrowskiego. Mostek się sypie a wszędzie pełno jest śmieci.

 


Postanowiłem napisać o zapomnianym i zaniedbanym Parku im. gen Henryka Dąbrowskiego przez prezydenta Janusza Gromka oraz Miejski Zakład Zieleni, Dróg i Ochrony Środowiska w Kołobrzegu, ponieważ już dłużej nie mogę patrzeć na to, co widzę spacerując po tym przepięknym miejscu w sercu miasta. Jak wiadomo, w centrum miasta ograniczona jest liczba miejsc, gdzie mogą załatwiać się psy i park ten jest właśnie jednym z najczęściej wybieranym przez właścicieli czworonogów. Wymaga się od nich sprzątania po swoim psie, jednak co przechodzę obok psiego pakietu z workami na zbieranie nieczystości to ich tam nie ma. Uważam, że pojemnik powinien być uzupełniany codziennie, a tak się niestety nie dzieje. Czy nie można uzupełniać tego codziennie? A może warto postawić ich jeszcze kilka na terenie całego parku w różnych punktach, a nie tylko przy wejściu? Zupełnie innym problemem jest stan latarni, które w czasie kiedy zapada zmrok nie świecą, gdyż są przepalone albo zdewastowane przez wandali. Czy nie można wymienić lamp przepalonych i naprawić tych zniszczonych przez wandali? Zwiększajmy bezpieczeństwo ludzi, a nie prowokujmy bandytów do napaści! Czy musi dojść do tragedii, aby władze naszego miasta zainteresowały się problemem!?

Następnym bardzo poważnym uchybieniem jakie można napotkać, to stan znajdującego się tam mostku. Nie trzeba być inspektorem nadzoru budowlanego, aby stwierdzić, że stan w jakim się on znajduje grozi jest fatalny. Na samym środku jest dziura, a miejsce wokół jest całe popękane - beton skruszony. Cały mostek jest w bardzo złym stanie, a służb remontowych nie widać. Miejski Zakład Zieleni, Dróg i Ochrony Środowiska kilka dni temu zaczął sprzątanie skarpy stawku, jednak rozpoczął a nie skończył, a śmieci popozostawiano na ścieżkach. W samym stawku nie widać ryb, tylko pływające śmieci, rzucane przez ludzi bez wyobraźni . Trawa w parku nie została skoszona, chyba mieszkańcy muszą odpalić własne kosiarki, bo nasza miejska spółka zapomniała. Idzie sezon wakacyjny, więc chyba warto nie wstydzić się przed gośćmi z Polski, którzy przyjeżdżają do naszego miasta!

Tekst i fot. Czytelnik

Odpowiedź rzecznika prasowego prezydenta
W odniesieniu do artykułu pt. „Syf w Parku Dąbrowskiego” informuję, że kontrole jakości stanu obiektów zieleni przeprowadzane są wyrywkowo przynajmniej raz w tygodniu. Ostatnia kontrola miała miejsce 24.05.2011 podczas której, kondycja parku pod względem nieczystości nie wzbudzała zastrzeżeń.  Stwierdzono jedynie punktowe zanieczyszczenie przy mostku w postaci kilku sztuk opakowań po napojach, których usunięcie natychmiast zlecono spółce Zieleni Miejskiej. Trawa koszona jest raz w miesiącu przez służby Zieleni Miejskiej. Po każdej kontroli spisywany jest szczegółowy  protokół, będący podstawą odbioru prac jednostek sprzątających. Zdjęcia z portalu zdają się być nieaktualne o czym m. in. świadczy wskazana dziura w mostku, zreperowana tydzień temu.

Zgodnie z regulaminem utrzymania porządku w mieście obowiązkiem każdego obywatela jest usuwanie zanieczyszczeń po swoim czworonogu na terenie miejskim, niezależnie od tego, czy pojemnik z workami na nieczystości w miejscach publicznych jest uzupełniony. Pojemniki uzupełniane są przez spółkę Zieleni Miejskiej dwa razy w tygodniu. Zniszczone, nieczynne latarnie stanową odwieczny problem wandalizmu, dotyczący nie tylko parku im. J. Dąbrowskiego. 20% oświetlenia w parku jest corocznie wymieniane lub remontowane ze względu na zniszczenia dokonywane przez wandali.

Wydział Komunalny Urzędu Miasta posiada kompletną dokumentację dotyczącą rewitalizacji stawu, polegającą na m. in. odmulaniu i wyczyszczeniu stawu, odbudowie i umocnieniu skarp, wycince drzew obumarłych oraz przeprowadzeniu cięć pielęgnacyjno-sanitarnych. Zamontowana zostanie instalacja umożliwiająca wymianę oraz napowietrzenie wody, co poprawi warunki bytowania ekosystemu wodnego jak i ptactwa. W ramach tego przedsięwzięcia planowany jest remont mostku wraz z przelewem pod nim oraz wymiana ogrodzenia wokół stawku. Prace nad rewitalizacją stawu rozpoczną się jeszcze w tym roku.

Michał Kujaczyński


reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama