Broken Clouds

24°C

Kołobrzeg

25 czerwca 2022    |    Imieniny: Dorota, Łucja, Wilhelm
25 czerwca 2022    
    Imieniny: Dorota, Łucja, Wilhelm

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic


tamborski kołobrzeg

W siedzibie Starostwa Powiatowego odbyła się konferencja prasowa Zarządu Powiatu oraz doktora Zbigniewa Olecha – przedstawiciela kancelarii, prowadzącej sprawę „Gryfa” w imieniu Powiatu Kołobrzeskiego. Starosta Tomasz Tamborski zapowiedział kroki prawne wobec właścicieli spółki dzierżawiącej ośrodek o przekazanie swoich danych adresowych, celem skutecznego dostarczenia im stosownej korespondencji wobec naruszenia jego dóbr osobistych. Chodzi o to, żeby przez 2 lata, jak mówi starosta, nie szukać adresu panów, pod jakie mają trafić pisma.

Zdaniem Tamborskiego, Zespół Szkół Ekonomiczno-Hotelarskich nie prowadzi w „Gryfie” gospodarstwa pomocniczego. Ponieważ zachodziła taka konieczność, to właśnie leżało u podstaw wydzierżawienia ośrodka w 2010 roku. – Przejęcie „Gryfa” nie oznacza przejęcia przedsiębiorstwa i pracowników – uważa starosta Tomasz Tamborski i prostuje nieprawdziwą informację wygłaszaną przez dzierżawcę. Wicestarosta Jacek Kuś poinformował, że trwa skuteczna procedura odzyskania ośrodka. Jednocześnie liczy, że nowe postępowanie wyłoni nowego przyszłego właściciela. Obaj panowie nie zgodzili się z sugestiami Jarosława Dembskiego, że powiatowi grożą wielomilionowe kwoty do oddania na rzecz spółki obecnie zajmującej „Gryfa”.

Helena Rudzis-Gruchała skomentowała kwestię podatku VAT w związku z ogłoszeniem przetargu na „Gryfa”. Jej zdaniem, spółka nie wnosiła żadnych uwag dotyczących podatku VAT przed rozstrzygnięciem przetargu. Wskazywała, że spółka wiedziała, za jaką cenę kupuje ośrodek, była również informowana, co można zrobić w dalszym temacie odzyskania tego podatku. – Jeśli chodzi o kwestie podatkowe, sprawa była jasna – uważa członek Zarządu Powiatu i dodaje, że opinie właścicieli spółki są krzywdzące i nieuprawnione.

Mecenas Zbigniew Olech wskazywał, że na konferencji spółki dzierżawiącej „Gryfa”, znalazło się wiele nieprawdziwych informacji ze strony właścicieli tej spółki. – Kancelaria nigdy nie obsługiwała, nie wykonała żadnej czynności, nie pobrała pełnomocnictwa od podmiotu, który był drugą stroną przetargu – mówił Olech i uznał to za naruszenie jego dóbr osobistych. Ponadto wskazywał, że wyrok w Sądzie Apelacyjnym uległ zmianie redakcyjnej, minimalne w zakresie opisu nieruchomości. W pozostałym zakresie sąd wyrok utrzymał i jest on prawomocny. Doktor Olech wskazywał również, jak wyglądał sam przetarg. Spółka brała w nim udział, bez uwag w zakresie VAT, po czym przetarg wygrała i wtedy zaczęła stawiać warunki i mnożyć wątpliwości. Zdaniem mecenasa, wszystkie późniejsze przeszkody, które miały stać na niemożliwości podpisania akta notarialnego, były wymyślone i faktycznie nie istniały. I dlatego nie doszło do podpisania aktu notarialnego. Dziennikarze mieli także wątpliwości co do możliwości ogłoszenia nowego przetargu, gdy jest tam dzierżawca. Starosta stwierdził, że dziennikarze nie było takich wątpliwości, gdy powiat sądził się z obecnym dzierżawcą, a do przetargu stanęły trzy podmioty. Teraz jest prawomocny wyrok. – Żyjemy w matrixie czy w państwie prawa? – pytał starosta i wskazywał, że liczy na szybką interwencję komornika w odzyskaniu nieruchomości powiatu.

Na koniec konferencji, dziennikarze pytali starostę o kwestie związane z nowym przetargiem i podatkiem VAT od sprzedaży nieruchomości. Jak mówi Tamborski, nie ma możliwości wykluczenia z nowego przetargu spółki, która niedawno nie podpisała aktu notarialnego. Będzie mogła ona ponownie wziąć udział w przetargu. Tamborski jednak nie zgodził się z sugestiami dziennikarzy, że przetarg powinien być ogłoszony bez podatku VAT. Jak wskazuje, kwotę VAT zwycięzca przetargu po prostu odzyska po rozliczeniu transakcji.

O ośrodku „Gryf” pisaliśmy już dwukrotnie: konferencja „Gryf”, artykuł o wyroku sądu. Starosta Tomasz Tamborski zapowiedział, że to pierwsza i ostatnia konferencja w tym temacie. My tymczasem będziemy pisać o tej sprawie dalej, bo jest on niezwykle ciekawa, a ponadto, nie wszystkie kwestie zostały podniesione na dzisiejszej konferencji prasowej, a rzutuje to na całą sprawę. Przykładem niech będzie tu kwestia wszczęcia w sprawie spółki dzierżawiącej „Gryfa” śledztwa w sprawie wykorzystania środków z budżetu Powiatowego i Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Dziś pytaliśmy o to na konferencji i okazało się, że po tym, gdy pytaliśmy o to na konferencji dzierżawców „Gryfa”, kwota została zwrócona do budżetu Powiatowego Urzędu Pracy w Kołobrzegu. Będziemy to wyjaśniać…

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama