Clear Sky

20°C

Kołobrzeg

1 lipca 2022    |    Imieniny: Halina, Marian, Klarysa
1 lipca 2022    
    Imieniny: Halina, Marian, Klarysa

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

Nie będzie tablicy upamiętniającej gen. Kuklińskiego

Podczas dzisiejszego posiedzenie Komisji Wniosków, Skarg i Petycji Rady Miasta, radni zajmowali się m.in. wnioskiem Fundacji Zwycięska Misja, aby upamiętnić postać generała Ryszarda Kuklińskiego, który szpiegował na rzecz USA w okresie zimnej wojny. Gen. Kukliński nadal jest postacią kontrowersyjną, ale według fundacji, zasługuje on na upamiętnienie, bo w Kołobrzegu mieszkał, został zaś później uznany za polskiego bohatera. I choć skazano go na karę śmierci za zdradę ojczyzny, to jednak został oczyszczony z zarzutów. Opinię w tej sprawie na wniosek Rady Miasta napisał nasz redakcyjny kolega Robert Dziemba, w której argumentował, że Kukliński nie był tak krystaliczną postacią, na jaką się go kreuje, że był członkiem PPR i PZPR oraz czerpał z tego profity jako obywatel PRL. Po 1989 roku, karę śmierci zamieniono mu na 25 lat więzienia, a następnie wyrok ten po rewizji nadzwyczajnej Sąd Najwyższy uchylił. Przyznano mu na powrót tytuł pułkownika, ale w 1996 roku wszczęto w jego sprawie śledztwo. Umorzono je w 1997 roku wskazując, że choć Kukliński szpiegował na rzecz obcego mocarstwa, to jednak robił to w stanie wyższej konieczności i sprawę ostatecznie umorzył. Na uwagę zasługuje fakt, że był to gest wobec USA w okresie wstępowania Polski do NATO.

Podczas rozpatrywania wniosku, radny Jacek Kalinowski zaproponował, aby nie tyle imieniem Kuklińskiego nazywać plac czy ulicę, ale aby na budynku, w którym mieszkał, przy ul. 1 Maja, odsłonić pamiątkową tablicę. Wniosek ten nie uzyskał akceptacji. Zaakceptowany został wniosek Fundacji Historia Kołobrzegu, aby w Porcie Jachtowym, przy Reducie Morast, znalazła się informacja z informacją o działalności tej postaci historycznej, gdyż gen. Kukliński był wicekomandorem Jacht Klubu Morskiego "Jospeh Conrad".

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama