Overcast Clouds

9°C

Kołobrzeg

22 lutego 2024    |    Imieniny: Marta, Małgorzata, Piotr
22 lutego 2024    
    Imieniny: Marta, Małgorzata, Piotr

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Za ogród na dachu niższy podatek od nieruchomości?

W jednej ze swoich interpelacji, radny Dariusz Zawadzki poruszył kwestie zielonych dachów i zachęty do ich urządzania poprzez obniżenie wysokości podatku od nieruchomości. Prezydent Anna Mieczkowska obiecała przyjrzeć się temu zagadnieniu, gdyż wydaje się być one interesujące. Postanowiliśmy sprawdzić, na jakim etapie jest ta sprawa, a także jakie nieruchomości mają szansę na mniejszy wymiar podatku.

Jak informuje Michał Kujaczyński, rzecznik prasowy prezydenta, tego rodzaju rozwiązania obowiązują w kilku miastach w Polsce, na przykład we Wrocławiu. Tam program wprowadzono w 2015 roku i obowiązywał on do roku 2021. Obejmował każdego, kto stworzył zielony dach lub ogród wertykalny na ścianie budynku, realizując w ten sposób powierzchnię biologicznie czynną. Tam z ulgi korzystali mieszkańcy, a nie deweloperzy. Od razu warto uprzedzić, że nie chodzi tu o postawienie kilku doniczek z kwiatkami na dachu. Ogród musi być wielowarstwowy, a rośliny wieloletnie. Od 2022 roku o takie zwolnienie starać będą mogli się mieszkańcy Kalisza. Miasto przegląda obecnie rozwiązania prawne i zamierza je skonsultować, przede wszystkim z radnymi. Uchwała taka dotyczyłaby zasadniczo budynków nowych, ale możliwe jest dostosowanie także istniejących budynków, jak ten przy ul. Kamiennej. Efektem jest więcej zieleni w mieście, więcej powierzchni biologicznie czynnej, mniejsze nagrzanie budynków w czasie upałów, wyłapywanie zanieczyszczeń powietrza.

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama