Clear Sky

24°C

Kołobrzeg

25 czerwca 2022    |    Imieniny: Dorota, Łucja, Wilhelm
25 czerwca 2022    
    Imieniny: Dorota, Łucja, Wilhelm

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic


W weekend przyjechało z Ukrainy 46 osób, w tym niepełnosprawni

Dziś na specjalnie zwołanej konferencji prasowej (wideo poniżej) poinformowano o przyjeździe do Kołobrzegu grupy 46 osób uchodźców z Ukrainy. W większości są to osoby niesamodzielne, niepełnosprawne. Zdementowano informację o przyjeździe 100 lub nawet 200 osób. Autokary przyjechały w sobotę.  Przy pomocy strażaków ze Sławoborza udało się je wyciągnąć z autobusu i przenieść do pokoi znajdujących się w Słoneczku. Jak poinformowała Anna Bańkowska, wśród nich jest 37 osób niepełnosprawnych, 20 osób leżących, 7 opiekunek w tym 2 pielęgniarki, oraz dzieci opiekunek. Niestety stan pacjentów jest na tyle ciężki, że obiekt nie jest przystosowany do takich niepełnosprawności. Zdemontowano łóżka, i osoby z najcięższymi chorobami leżą na materacach, gdyż mogłyby wypaść z tych łóżek.  Jedna z osób w nocy została przewieziona do kołobrzeskiego szpitala, z powodu dużego odwonienia. Wczoraj przebadano przez lekarzy pacjentów, i przeprowadzono wstępne rozpoznanie. Stan niektórych jest bardzo ciężki, udało się zgromadzić sztab wolontariuszy, którzy pomogą przy codziennych czynnościach, higienicznych i opiekuńczych. Leki, które zabrano ze sobą starczą na kilka dni, wypisane przez polskich lekarzy będą miały niestety 100% odpłatność stąd apel do rządu o pomoc. Opiekunki, które przyjechały do Kołobrzegu, nie były przygotowane na to, że zostaną w Polsce tyle dni, chcą wracać do siebie do swoich rodzin. Pytają kto za ich obecność tu zapłaci.

Starosta Tomasz Tamborski poinformował na konferencji, o odbywających się sztabach kryzysowych. Jest opcja aby Łuczniczka była czynna 24h. Pojawiła się trzecia sytuacja, że ktoś przywiózł rodzinę z Ukrainy i pozostawił ją w nocy na ulicach Kołobrzegu. Starosta apelował też do rządu, aby nie utrudniać kontrolami sanepidu miejsca przebywania uchodźców, powiat tej kontroli odmówił. Potrzebne będą również zaliczki ze strony rządu, bo za chwilę trzeba będzie przesuwać środki w powiecie na utrzymanie tych miejsc. Na terenie są 3 ośrodki rządowe, które mogły by przyjąć uchodźców tj: Holtur, MSW oraz Chalkozyn.

Więcej w materiale wideo.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama