Clear Sky

18°C

Kołobrzeg

10 sierpnia 2022    |    Imieniny: Borys, Bogdan, Wawrzyniec
10 sierpnia 2022    
    Imieniny: Borys, Bogdan, Wawrzyniec

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

Pruski Ferdynand ryknął w Porcie Jachtowym

Grupa Rekonstrukcji Historycznych Kołobrzeg kolejny sezon ożywia zabytki w kołobrzeskim porcie. W Reducie Morast w każdy weekend odbywa się salut. Do tej pory był to Salut Bracki, realizowany przez Kołobrzeskiego Bractwo Kurkowe. Od dziś uległo to zmianie i będzie to Salut Armatni 7 Regimentu. Dzięki współpracy z miastem i Zarządem Portu Morskiego, grupę udało się wyposażyć w nową armatę, a także 4 kopie pruskich mundurów. Wkrótce będzie ich więcej.

O tym, że historia i rekonstrukcja ważnych wydarzeń może być turystyczną atrakcją, nie trzeba nikogo przekonywać. 2 lipca 1807 roku zakończyło się oblężenie Kołobrzegu w wojnie francusko-pruskiej. Przez wiele lat przed II wojną światową, było to miejskie święto. Nawiązując do tych wydarzeń, po raz pierwszy nowa armata zabrzmiała przy Reducie Morast. Ponieważ przed wojną, reduta nosiła nazwę Schill Redoute, od Ferdynanda von Schilla, pruskiego oficera i bohatera Prus, nowy nabytek otrzymał swoje imię: Ferdynand. Rozkaz odpalenia armaty wydała prezydent Anna Mieczkowska.

GRH Kołobrzeg rekonstruuje Regiment Piechoty von Owstiena (Nr 7) z okresu oblężenia Twierdzy Kołobrzeg w 1807 roku i w okolicy tej daty. Pułk piechoty o późniejszym numerze 7 był pieszym starym pruskim pułkiem, który powstał w 1676 r. po oderwaniu się od Pułku Gwardii. Początkowo garnizon znajdował się w Berlinie-Cölln. W XVIII wieku znajdował się w Szczecinie. Pułk został zbudowany z ówczesnych jednostek pułku gwardii (późniejszy nr 1). W trakcie wojny holenderskiej przeciwko Francji gwardia przeniosła się do Alzacji po stronie wojsk cesarskich i pozostawiła cztery kompanie, które połączono w nowy pułk domowy elektorki brandenburskiej Doroty. Wybrani właściciele pułku: 1676 Dorothea von Brandenburg, 1688 Carl Philipp von Brandenburg-Schwedt, 1784 Wilhelm Heinrich von der Goltz, 1790 Karl Philipp von Owstien. We wspomnieniach śląskiego oficera von Prittwitza pułk określany jest jako „piękny pułk doskonałych rozmiarów”, „który oprócz gwardii należał do najdoskonalszych w armii”. Pułk miał doskonałą reputację przed wojną siedmioletnią (1758-1763), ale został prawie wyeliminowany w bitwie pod czeskim Kolinem (18.06.1757). Strata: ponad 1000 żołnierzy. Resztki, niewystarczająco uzupełnione nowymi rekrutami, nie mogły już przywrócić starej reputacji.  W 1806 roku pułk był częścią pruskiego korpusu rezerwowego. W 1807 roku, trzeci batalion regimentu w sile czterech kompanii muszkieterów brał udział w obronie Twierdzy Kołobrzeg. Późniejszy Nowopruski Pułk Grenadierów nr 2 kontynuował tradycję, w Reichswehrze IR 5, pierwszej i drugiej kompanii.

Fot. Marek Kawęcki

Zadanie dofinansowane z budżetu Gminy Miasto Kołobrzeg

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama