Clear Sky

18°C

Kołobrzeg

10 sierpnia 2022    |    Imieniny: Borys, Bogdan, Wawrzyniec
10 sierpnia 2022    
    Imieniny: Borys, Bogdan, Wawrzyniec

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

Kołobrzeskie Neony - ocalić wspomnienia

Nad sklepem mięsnym na Jagielońskiej (Kniewskiego) stał kogucik, nad kwiaciarnią przy Jana Pawła (Walki Młodych) neon z napisem kwiaty, na fregacie znajdowało się logo i napis, a hotel New Skanpol też posiadał charakterystyczny biało niebieski neon. W Kołobrzegu ma szansę powstać Galeria Neonów. Powstał specjalny profil na portalu społecznościowym, który chce zachować to co pozostało z neonów w naszym mieście. B R Y Z... "Brakuje jednej literki...Pognieciony, wybrakowany napis znalazł w zeszłym roku na złomie nasz przyjaciel Paweł. Nie mogliśmy uwierzyć, że taki los spotkał napis, który wisiał nad wejściem do najpopularniejszego kołobrzeskiego domu handlowego z lat 70-tych. A ten znak z ptakiem na sanatorium Kormoran? Kto kojarzy? Niestety i jego spotkał podobny los... To przecież świetnie zaprojektowane kultowe symbole, PEREŁKI KOŁOBRZESKIEGO DESIGNU. Na naszych oczach ulatuje w niepamięć tożsamość naszego miasta. Pamiętacie neon SKANPOL??? Wraz z plastykiem miejskim Ireneuszem Szuniewiczem byliśmy oglądać kolejny neon do adopcji. Został zaprojektowany przez Pana Andrzeja Rafińskiego(1935-2021). " Zdolny do wszystkiego" - jak sam o sobie mówił artysta, latach 60-80 projektował większość kołobrzeskich reklam świetlnych. Neon SKANPOL został zdemontowany z dachu hotelu z powodu modernizacji fasady i odświeżenia wizerunku. Obecnie czeka na lepszy los. Właściciel reklamy Hotel Skanpol planował oddać neon do muzeum w Warszawie, jednak koszta transportu są bardzo wysokie. Uważamy, że reklama powinna pozostać w mieście i stać się w przyszłości jedną z perełek galerii Kołobrzeskie NEONY "- czytamy na profilu Neonów.

Kibicujemy inicjatywie i chętnie pomożemy.

"źródło: Design Of PRL, Damian K. Dudek fb.com/designofprl, fotografia projektanta: Robert Gauer (2011)

 

 

 

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama