Overcast Clouds

2°C

Kołobrzeg

29 stycznia 2023    |    Imieniny: Franciszek, Zdzisław, Zenon
29 stycznia 2023    
    Imieniny: Franciszek, Zdzisław, Zenon

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

Miasto restauruje piękne średniowieczne piwnice

Odwiedziliśmy prac budowy "Adabaru". Trwają tam prace związane z przebudową i restauracją zabytkowej: średniowiecznej i neogotyckiej tkanki kołobrzeskiego ratusza. Odświeżenie sali gotyckiej, ze wspaniałymi sklepieniami, rzuca się w oczy od razu, a przecież do zakończenia inwestycji jeszcze sporo brakuje. Zamknięty i przez kilka lat niedostępny zabytek niszczał w środku, a teraz odzyskuje swój blask. Dotyczy to także pokoi neogotyckich, które obok części gotyckiej zaprojektował wybitny niemiecki architekt Karl Friedrich Schienkel. Wykonana została nowa instalacja elektryczna, ppoż, a także wentylacja, która była piętą achillesową piwnic. Odtworzona została także obudowa studni w jednej z sal, w której prowadzone były badania archeologiczne (artykuł na ten temat ukaże się jesienią w nowym numerze "Rocznika Kołobrzeskiego").

Wiele zmieniło się także na zewnątrz zabytku, gdzie zlikwidowano fatalną dobudówkę na miejscu dawnej, z okresu PRL. Osobne wejście ma teraz "Adabar" i Muzeum Patria Colbergiensis, ale prowadzi tam jeden ciąg komunikacyjny. Naprawiono przebudówki murów, wyeksponowano gotyckie filary, a także odkryto średniowieczne fundamenty zabytku. Koszt całości inwestycji to 1,93 mln zł.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama