Odwiedziliśmy prac budowy "Adabaru". Trwają tam prace związane z przebudową i restauracją zabytkowej: średniowiecznej i neogotyckiej tkanki kołobrzeskiego ratusza. Odświeżenie sali gotyckiej, ze wspaniałymi sklepieniami, rzuca się w oczy od razu, a przecież do zakończenia inwestycji jeszcze sporo brakuje. Zamknięty i przez kilka lat niedostępny zabytek niszczał w środku, a teraz odzyskuje swój blask. Dotyczy to także pokoi neogotyckich, które obok części gotyckiej zaprojektował wybitny niemiecki architekt Karl Friedrich Schienkel. Wykonana została nowa instalacja elektryczna, ppoż, a także wentylacja, która była piętą achillesową piwnic. Odtworzona została także obudowa studni w jednej z sal, w której prowadzone były badania archeologiczne (artykuł na ten temat ukaże się jesienią w nowym numerze "Rocznika Kołobrzeskiego").
Wiele zmieniło się także na zewnątrz zabytku, gdzie zlikwidowano fatalną dobudówkę na miejscu dawnej, z okresu PRL. Osobne wejście ma teraz "Adabar" i Muzeum Patria Colbergiensis, ale prowadzi tam jeden ciąg komunikacyjny. Naprawiono przebudówki murów, wyeksponowano gotyckie filary, a także odkryto średniowieczne fundamenty zabytku. Koszt całości inwestycji to 1,93 mln zł.
Miasto restauruje piękne średniowieczne piwnice

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.
Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.