Overcast Clouds

2°C

Kołobrzeg

29 stycznia 2023    |    Imieniny: Franciszek, Zdzisław, Zenon
29 stycznia 2023    
    Imieniny: Franciszek, Zdzisław, Zenon

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

Czy w wakacje w Kołobrzegu nie zabraknie wody?

Upały i wysokie temperatury powodują, że w niektórych gminach krytycznie wzrasta zużycie wody. Wprowadzane są ograniczenia, zakazy podlewania ogródków i apele o oszczędzanie wody. Jak mówi Paweł Hryciów, prezes Miejskich Wodociągów i Kanalizacji, w Kołobrzegu nie ma zagrożenia koniecznością oszczędzania wody, co nie oznacza, jak dodaje prezes, że nie należy gospodarować nią racjonalnie. W przeciwieństwie do innych miast, Kołobrzeg ma wodę czerpaną ze studni głębinowych w Obrotach i Kopydłówku, a także w Podczelu-Bagiczu.

Otrzymaliśmy także ze spółki fachowy opis działań przeciwdziałających niedoborowi wody:

"1. Średnio co 3 lata „Miejskie Wodociągi i Kanalizacja” Sp. z o.o. w Kołobrzegu przeprowadza renowacje części posiadanych studni głębinowych. Na bieżąco wykonywane są pomiary, pozwalające obserwować proces starzenia się studni i wytypować te, które wymagają regeneracji, z powodu spadku wydajności (napływu wody) lub też obniżenia zwierciadła wody podziemnej. Sam sposób regeneracji studni polega na usunięciu (np. poprzez uderzenia elektryczne) złogów kolmatacyjnych (osadów), oblepiających z czasem ściany filtra studni i ograniczający napływ wody na pompę głębinową. Metoda pozwala na przywrócenie wysokiej sprawności studni na ok. 5 lat. Warto zaznaczyć, że regeneracje studni nie działają wiecznie, może dojść do sytuacji, że studnia jest już na tyle wyeksploatowana, że kolejne próby renowacji się nie powiodą. W roku 2022 przeprowadzono regenerację 3 studni ujęcia Bogucino – Rościęcino za kwotę 21.000 zł netto. Wcześniejsza regeneracja wykonywana była w roku 2020 i dotyczyła 6 innych studni na tym samym ujęciu.

2. W roku 2021 wykonano nową studnię głębinową na terenie ujęcia Bogucino – Rościęcino, będącą odwiertem zastępującym studnię wyłączoną z powodu braku wydajności (eksploatowaną od wczesnych lat 70). Koszt wykonania studni wyniósł ok 110.000 zł netto. Wieloletni Plan Inwestycyjny Spółki na lata 2022-2027 przewiduje wykonanie jeszcze dwóch takich studni.

3. Na przełomie grudnia 2021 i stycznia 2022, Miejskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o. w Kołobrzegu zrealizowała zadanie „Wymiana złoży filtracyjnych oraz grzybków filtracyjnych w pięciu filtrach odżelaziających na SUW Bogucino”. Zadaniem objęte były, nieczęsto spotykane w naszym kraju, poziome filtry ciśnieniowe, 5 sztuk o identycznej konstrukcji. Filtracja na SUW Bogucino prowadzona jest w systemie dwustopniowym. Pierwszy stopień – odżelazianie, drugi stopień – usuwanie manganu.
 Powierzchnia filtracyjna każdego z filtrów wynosi ok 22 m2. Każdy filtr posiada włazy o średnicy 500 mm, umożliwiające wykonanie prac związanych z wymianą złoża. Konieczność wykonania prac wynikała z degeneracji starych złóż, co wpływało na wyraźne obniżenie przepustowości filtrów, a co za tym idzie, całej stacji uzdatniania („wąskie gardło”). Sezonowy charakter zaopatrywanych miejscowości sprawia, że wykonanie prac nie było możliwe w okresie letnim, przypadło na trudne miesiące zimowe. Warto zaznaczyć, że w trakcie prac stacja nieustannie pracowała. Rozbiory w okresie zimowym pozwoliły na pracę na dwóch z pięciu filtrów, bez ryzyka zakłóceń dostawy wody. Doświadczenie wykonawcy oraz zastosowanie odpowiedniego sprzętu sprawiły, że prace przebiegły sprawnie, mimo często minusowych temperatur i ryzyka zamarzania i zbrylania się złoży. Dzięki przeprowadzonym pracom, przepustowość filtrów wzrosła o ponad 30%, co może mieć wpływ na oszczędność energii (zmniejszenie oporów przepływu w układzie) oraz jest bardzo istotne w przygotowaniach do sezonu letniego. Koszt przedsięwzięcia wyniósł 465.500 zł netto.

4. W roku 2022 spółka wykonała inwestycję ”Przebudowa rurociągów wody surowej ze studni głębinowych nr 2 i nr 4 do stacji uzdatniania wody w Bagiczu”. Wymienione zostały stare rurociągi, prowadzące wodę ze studni głębinowych na stację, celem uzdatnienia. Rurociągi były zarośnięte osadami żelazowymi, a zmniejszenie ich przekroju powodowało znaczne opory przepływu wody. Ponadto często ulegały awariom. Wymiana poprawiła hydraulikę przepływu i zapobiegnie stratom wody, jakie mogły wynikać z wycieków. Koszt inwestycji to 640.000 zł netto.

5. Pracownicy Spółki na bieżąco wykonują też czynności takie jak czyszczenie pomp głębinowych, wymiany zarurowań studni, konserwacja urządzeń służących do uzdatniania i transportu wody. Wszystkie działania mają na celu dostarczanie Odbiorcom wody w odpowiedniej ilości i jakości".Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama