Broken Clouds

1°C

Kołobrzeg

27 marca 2023    |    Imieniny: Lidia, Ernest, Jan
27 marca 2023    
    Imieniny: Lidia, Ernest, Jan

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

Sybiracy tworzą historię naszego miasta

W tym roku Związek Sybiraków Koło Terenowe w Kołobrzegu przystąpił do realizacji trzech zadań dofinansowanych z budżetu Gminy Miasto Kołobrzeg. Już na początku roku rozpoczęto zadanie pt.,,Doposażenie Pocztu Sztandarowego Związku Sybiraków Koło Terenowe w Kołobrzegu” w ramach, którego zakupiono trzy komplety replik broni długiej typu Mauser z ładownicami. Pierwsza prezentacja zakupionej broni nastąpiła w dniu 17 września br. podczas obchodów 83 Rocznicy Napaści Rosji na Polskę w 1939 roku. W tym dniu na Cmentarzu Komunalnym przy Pomniku Golgota Wschodu zaprezentował się poczet sztandarowy Związku Sybiraków w pełnym umundurowaniu.

Przypomnijmy, że pod koniec 1928 roku, po ufundowaniu pierwszych sztandarów i chorągwi Związku Sybiraków poczty sztandarowe z dumą tworzyli żołnierze, głównie kresowych formacji wojskowych. Dzięki wyposażeniu pocztu sztandarowego w repliki broni długiej mamy w Kołobrzegu jedyny w Polsce poczet sztandarowym w pełni nawiązujący do przedwojennych tradycji.

Obchody 83.rocznicy odbywające się w dniach 17-18.09.2022 były częścią programu pt.,,VI Zlotu Integracyjnego Sybiraków”. Pokolenie Sybiraków i ich dzieci to grupa społeczna z wielkim pietyzmem odnosząca się do wydawnictw książkowych w papierowej formie. Środowisko kołobrzeskich Sybiraków wykrusza się z dnia na dzień. Czas nieubłaganie płynie. Wielu Sybiraków pożegnało się z życiem doczesnym, wielu dzięki Bogu trwa podejmując działania by pamięć o Polskiej Golgocie przetrwała. Aby osiągnąć wyznaczony cel wydaliśmy album prezentujący dokonania naszego środowiska, wraz z prezentacją sybirackich znaków pamięci zlokalizowanych w naszym mieście. Przetrwanie i przekazywanie pamięci o Polskiej Golgocie Wschodu to testament kołobrzeskich Sybiraków. To wydawnictwo dedykujemy następnym pokoleniom, jest to swoiste memento, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Realizacja była możliwa w ramach zadania pt.,,Kołobrzescy Sybiracy i ich znaki pamięci. Suplement”.

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama