Few Clouds

1°C

Kołobrzeg

29 listopada 2022    |    Imieniny: Błażej, Walter, Fryderyk
29 listopada 2022    
    Imieniny: Błażej, Walter, Fryderyk

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

Zagraniczni eksperci interesują się badaniami muzeum nad bombowcem B-17

W ramach projektu "Wraki Zalewu Szczecińskiego 2022”, którego liderem jest Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, w sierpniu 2022 roku odnaleziono wrak samolotu. W ramach prac badawczych wyciągnięto fragmenty bombowca B-17. Fakt ten połączono z katastrofą z 7 października 1944 roku. Bombowiec B-17G o numerze płatowca 44-8046 z 457 Grupy Bombowej Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych został zestrzelony nad Zalewem Szczecińskim. Samolot prowadził formacje 149 bombowców B-17, a ich celem była fabryka benzyny syntetycznej w Policach. Na pokładzie maszyny znajdowało się 11 członków załogi: pięciu lotników przeżyło katastrofę i trafiło do niewoli: James R. Luper, Norman A. Kriehn, William J. Morrow, Frederick N. Asbell, John H. Derling. Ciała trzech zidentyfikowano i pochowano: Henry P. Loades, Edward A. Jr. McNeal, John W. Koehler. Trzech członków załogi uznaje się do dzisiaj za zaginionych, a ich szczątki mogą znajdować się we wraku: Alfred W. Fischer, Gordon H. Haggard, Ancil U. Shepherd.

Muzeum podjęło się starań na rzecz wydobycia szczątków lotników i pochowania ich z honorami, na jakie zasługują. To wymaga jednak zgromadzenia dużej ilości sprzętu, doświadczonych eksploratorów oraz dodatkowych sił i środków. W środę, Kołobrzeg odwiedził Evander Broekman z Niderlandów. To wysokiej klasy specjalista archeologii podwodnej oraz międzynarodowy ekspertem w poszukiwaniu zaginionych samolotów i ich załóg. Przeprowadził ponad 50 tego typu akcji. Był m.in. pomysłodawcą i szefem projektu wydobycia bombowca Vickers Wellington IC nr R1322 SM-F z 305 Dywizjonu Bombowego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego „Ziemi Wielkopolskiej z dawnego Morza Północnego (obecnie sztuczne jezioro Ijsselmeer w Niderlandach).

Evander Broekman zwiedził wystawę "Dzieje Oręża Polskiego" i w rozmowie z naszym portalem wyraził uznanie na rzecz działań eksploracyjnych kołobrzeskiego muzeum. Faktycznie jest zainteresowany udziałem w badaniach na Zalewie Szczecińskim, ale jak wskazuje, będzie to eksploracja trudna, ale jest to do zrobienia. Cieszy go również staranie, aby spróbować rozwiązać samą zagadkę zaginionych lotników.

Na filmie poniżej zaprezentowana została odkrycia polskiej załogi Wellington R1322.Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama