Few Clouds

16°C

Kołobrzeg

30 maja 2024    |    Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand
30 maja 2024    
    Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Zaprezentowano nowe stawki podatków, czekają nas kolejne podwyżki

W Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie dotyczące  propozycji stawek podatków i opłat lokalnych na 2023 r. 52,1 miliona złotych. O tyle mniej pieniędzy będzie miało miasto w roku 2023 r. Skąd taka kwota? To przede wszystkim zmniejszone dochody z PIT, rosnące ceny energii czy zwiększone wydatki na oświatę.
Trwają prace nad przyszłorocznym budżetem miasta. Zgodnie z procedurą miasto przedstawia propozycję wysokości podatków i opłat na kolejny rok, a radni na sesji uchwalają ich ostateczną wysokość. Tym razem szykuje się szczególnie trudny czas. Drożyzna, galopujące ceny energii i ponad 17% inflacja dotyka także samorządy. Według wyliczeń urzędników sam roczny koszt umowy na energię elektryczną to prawie 5 milionów złotych. Gdy do tego dołożymy zmniejszone dochody z PIT (większa część pieniędzy zamiast do samorządu trafia do kasy państwa) i mniejsze wpływy z opłaty uzdrowiskowej (efekt wywołany przez covidowy lockdown) mamy już 16 milionów złotych mniej w kasie miasta. Do tego dochodzą wydatki na oświatę, które nie są w wystarczającej mierze rekompensowane przez państwową subwencję czy koszty związane z utrzymaniem obiektów.

Łącznie budżet miasta będzie szacunkowo niższy o 52,1 miliona  złotych. Aby choć w minimalnym stopniu to zrekompensować, miasto zapowiada nowe stawki podatków i opłat lokalnych. Propozycje dotyczą zarówno podatku dla nieruchomości dla osób fizycznych jak i prawnych. Podatki za budynki mieszkalne mają wzrosnąć o 11 groszy za metr kwadratowy czyli ze stawki 0,89 zł do 1,00 zł z metr. Co to oznacza w praktyce?

Właściciele przykładowo 60 m2 mieszkania z gruntem przynależnym 45 m2 w tym roku płacili 78 zł rocznie. Po zmianie zapłacą 9 zł więcej czyli 87 zł rocznie.
W przypadku 150 m2 domku jednorodzinnego na działce 500 m2 roczny podatek wzrośnie o 52 zł w skali roku i wyniesie 455 zł.
Lokale związane z działalnością gospodarczą o powierzchni 60 m2 to wzrost o 200 zł w skali roku.
Bez zmian pozostaną podatek transportowy i opłata targowa. Wzrosnąć ma natomiast opłata uzdrowiskowa z 4,80 zł na 5,40 zł.
Zmiana stawek podatków i opłat lokalnych to szacowany wpływ do budżetu miasta w roku 2023, w wysokości 6,4 miliona złotych. Choć to w żaden sposób nie zrekompensuje brakujących 52 milionów złotych, to jednak pozwoli na zabezpieczenie najważniejszych wydatków związanych z funkcjonowaniem miasta.

Szczegóły na załączonych zdjęciach.

Zainteresowanie jak widać nie było duże. Na sali obecnych było 13 osób i media.

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama