Broken Clouds

18°C

Kołobrzeg

16 czerwca 2024    |    Imieniny: Alina, Aneta, Justyna
16 czerwca 2024    
    Imieniny: Alina, Aneta, Justyna

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Ciekawe odkrycie na kołobrzeskim dworcu

Trwają prace w pomieszczeniach dworca kolejowego w Kołobrzegu. O tym projekcie pisaliśmy już na naszym portalu (przeczytaj). W jednym z pomieszczeń, w którym sprzedawano dawniej ubrania, skuto tynk i  odsłonięto więźbę dachową. Pokazuje to, jak wygląda konstrukcja budynku powstałego w 1904 roku. Warto przypomnieć, że pierwszy dworzec powstał w 1859 roku na terenie pomiędzy obecnym budynkiem, a biurowcem kolejowym. Rozebrano go w latach 60-tych XX wieku, bo był nieprzydatny. Tymczasem w 1904 roku zbudowano nowy dworzec z nowoczesną halą obsługi podróżnych i poczekalnią.

Po przejęciu Kołobrzegu przez polską administrację, rozpoczęto remonty na dworcu, a w latach 50-tych XX wieku przeprowadzono tam remont kapitalny. Najprawdopodobniej wówczas namalowano dwa malowidła ścienne (jest tam  data: 1957). Autor nie jest znany, ale nawiązują one do morskiego charakteru naszego miasta: ryby i mewy. W 1957 roku podjęto uchwałę Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów o odbudowie Kołobrzegu. Obiekt wizytowała miejska konserwator Jolanta Hrynio, która zdecydowała o zachowaniu malowideł. Będzie można je zobaczyć po zakończeniu prac remontowych.

Fot. J. Hrynioreklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama