Light rain

4°C

Kołobrzeg

20 marca 2023    |    Imieniny: Aleksandra, Klaudia, Anatol
20 marca 2023    
    Imieniny: Aleksandra, Klaudia, Anatol

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

Ciekawe odkrycie na kołobrzeskim dworcu

Trwają prace w pomieszczeniach dworca kolejowego w Kołobrzegu. O tym projekcie pisaliśmy już na naszym portalu (przeczytaj). W jednym z pomieszczeń, w którym sprzedawano dawniej ubrania, skuto tynk i  odsłonięto więźbę dachową. Pokazuje to, jak wygląda konstrukcja budynku powstałego w 1904 roku. Warto przypomnieć, że pierwszy dworzec powstał w 1859 roku na terenie pomiędzy obecnym budynkiem, a biurowcem kolejowym. Rozebrano go w latach 60-tych XX wieku, bo był nieprzydatny. Tymczasem w 1904 roku zbudowano nowy dworzec z nowoczesną halą obsługi podróżnych i poczekalnią.

Po przejęciu Kołobrzegu przez polską administrację, rozpoczęto remonty na dworcu, a w latach 50-tych XX wieku przeprowadzono tam remont kapitalny. Najprawdopodobniej wówczas namalowano dwa malowidła ścienne (jest tam  data: 1957). Autor nie jest znany, ale nawiązują one do morskiego charakteru naszego miasta: ryby i mewy. W 1957 roku podjęto uchwałę Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów o odbudowie Kołobrzegu. Obiekt wizytowała miejska konserwator Jolanta Hrynio, która zdecydowała o zachowaniu malowideł. Będzie można je zobaczyć po zakończeniu prac remontowych.

Fot. J. Hrynioreklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama