Overcast Clouds

7°C

Kołobrzeg

24 marca 2023    |    Imieniny: Gabriel, Marek, Gabor
24 marca 2023    
    Imieniny: Gabriel, Marek, Gabor

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

Jubileusz 15 - lecia działalności Katolickiej Inicjatywy Kulturalnej [foto]

22 października br, w sobotnie popołudnie, w dniu, w którym Kościół celebruje pamięć o św. Janie Pawle drugim, w Regionalnym Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu odbyła się uroczysta gala z okazji piętnastolecia działalności Stowarzyszenia Katolicka Inicjatywa Kulturalna. Stowarzyszenie, założone przez garstkę zapaleńców w 2007 roku, podjęło szereg działań w sferze życia kulturalnego, społecznego i religijnego o zasięgu lokalnym, kołobrzeskim, ale także dużo szerszym, ogólnopolskim. Dość wymienić ogólnopolskie festiwale, upamiętniające Zbigniewa Herberta czy Przemysława Gintrowskiego, Festiwal Piosenki Religijnej „Stopami po wodzie” w Dźwirzynie, Dni Rotmistrza Pileckiego, marsze dla życia i rodziny, orszaki trzech króli, koncerty w kołobrzeskiej katedrze... Tętno kołobrzeskiej kultury w znaczącej części bije w rytm działań KIK-u.

Dodatkowym powodem świętowania było przyznanie na początku października Stowarzyszeniu KIK „Feniksa” – prestiżowej nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich za promocję wartości chrześcijańskich i patriotycznych.

Doceniając społeczną wagę działań Stowarzyszenia, na gali obecni byli włodarze miasta, powiatu kołobrzeskiego i województwa zachodniopomorskiego, a listy nadesłali reprezentanci instytucji i środowisk współpracujących przy organizacji imprez organizowanych przez KIK, poczynając od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiej Fundacji Narodowej, Instytutu Myśli Dziedzictwa Narodowego im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, kończąc na rodzinie Zbigniewa Herberta.
Podczas części oficjalnej – prócz wystąpień gości i odczytania listów – swoje własne wyróżnienia przyznało samo Stowarzyszenie, honorując osoby często i chętnie współpracujące w „kikowskich” przedsięwzięciach.

Galę, prowadzoną przez Ewę Czapik-Kowalewską, uświetniły wydarzenia artystyczne: występ kołobrzeskiej wokalistki Ani Kurdybachy, przypomnienie dokumentalnego filmu „Nie jestem godzien” o legendarnym proboszczu kołobrzeskiej bazyliki ks. Józefie Słomskim, wreszcie spektakl oparty na obszernych fragmentach Fredrowskiej „Zemsty” w wykonaniu grupy młodych aktorów z duszpasterstwa akademickiego w Poznaniu.

Gospodarze i goście gali zgodnie życzyli sobie kolejnych okrągłych jubileuszy, na których Stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna będzie mogło się cieszyć równie bogatymi owocami swej działalności.

Wojciech Czaplewski
Fot. Jerzy Błażyński

 

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarz



Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama