Overcast Clouds

15°C

Kołobrzeg

19 maja 2024    |    Imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban
19 maja 2024    
    Imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

21-latka dała się naciągnąć oszustom na 93 tysiące złotych...

Niczego nieświadoma kobieta odebrała telefon podczas jazdy pociągiem. Po drugiej stronie słuchawki usłyszała męski głos, który oświadczył, że pieniądze na jej koncie bankowym są zagrożone i ktoś zamierza dokonywać nieautoryzowanych przelewów. Telefon wzbudził jej wątpliwości, o czym poinformowała „konsultanta”. Po chwili otrzymała kolejny telefon, który wyświetlił się jako infolinia jej banku. Młoda kobieta ponownie odebrała i od kolejnego „konsultanta” otrzymała zapewnienie o prawdziwości swoich kłopotów na koncie. Usłyszała, że ktoś zaciągnął na jej dane kredyt w wysokości prawie 100 tysięcy złotych i wobec tego musi sama jeszcze raz właściwie zaciągnąć ten kredyt i niezwłocznie przelać pieniądze, by nie ponosić żadnych kosztów związanych umowami kredytowymi, a tym samym pomóc w ujęciu sprawcy. Do legendy wymyślonej przez oszustów został dodany jeszcze jeden element. Otóż kobieta otrzymała tego dnia jeszcze jeden telefon. Mężczyzna przedstawił się jako policjant z wydziału cyberbezpieczeństwa komendy głównej i potwierdził wszystko to co usłyszała wcześniej od fałszywych konsultantów.

21-latka przez dwa dni była instruowana jak należy złożyć wniosek kredytowy, co i gdzie kliknąć, jak zwiększyć limit na koncie, a wreszcie jak przelewać pieniądze bezpośrednio na „bezpieczne konto”.

W wyniku oszustwa kobieta zaciągnęła kredyt na prawie 100 tysięcy złotych z czego 93 tysiące przelała na konto oszustów.

Policja apeluje! Nie dajmy się nabrać.  Manipulacja, presja czasu, triki socjotechniczne to elementy które wykorzystują oszuści. Weryfikujmy każdy podejrzany telefon, każdą telefoniczną prośbę o przesłanie pieniędzy lub podanie danych konta bankowego powinniśmy traktować jako próbę oszustwa. Pamiętajmy, że Policja nigdy nie prosi o przelewy pieniężne oraz nie informuje o swoich działaniach i akcjach.

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama