Clear Sky

16°C

Kołobrzeg

28 maja 2023    |    Imieniny: Augustyn, Jaromir, Wilhelm
28 maja 2023    
    Imieniny: Augustyn, Jaromir, Wilhelm

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

Sędzia orzekająca o areszcie Tamborskiego została wyłączona

W Sądzie Okręgowym w Szczecinie miało zostać dziś rozpatrzone zażalenie na odrzucenie wniosku o przedłużenie aresztu dla Tomasza Tamborskiego. Na przedłużenie aresztu nie zgodził się Sąd Rejonowy w Szczecinie. Ale decyzja nie zapadła.

- Pierwszy raz w życiu coś takiego mi się zdarzyło - mówi adwokat Włodzimierz Łyczywek, obrońca starosty. Jak mówi, pracuje jako prawnik 50 lat. Do sprawy Tamborskiego wylosowana została sędzia Marzanna Kucharczyk. Ta sama sędzia w październiku orzekła o niezasadności aresztu dla Jacka S. i skróciła jego pobyt w areszcie śledczym o miesiąc wobec braku nowych dowodów w sprawie i braku przesłanek przemawiających o konieczności jego pobytu w areszcie. Potem areszt opuścił starosta, ale sprawa stała się medialna. Zauważył to dziś w rozmowie z nami rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Szczecinie - sędzia Michał Tomala.

Sędzia Marzanna Kucharczyk wniosła wyłączenie jej z rozpatrywania sprawy, ze względu na to, że orzekała już w sprawie jednego z zatrzymanych. Sprawę rozpatrzył sędzia Sądu Okręgowego w Szczecinie i orzekł, że nie zachodzą przesłanki kodeksowe i sędzia może bezstronnie sprawę rozpatrzyć. Tym razem szczęścia spróbowała Prokuratura Regionalna w Szczecinie, przypuszczając wysokie prawdopodobieństwo decyzji sądu w tej sprawie, jednocześnie wnosząc o wyłączenie sędzi. Sprawę dostał inny sędzia, a ten uznał, że jednak zachodzą przesłanki do wyłączenia i sędzia Kucharczyk sprawą zajmować się nie będzie. - Bardzo ciekawa decyzja, o której dziś zostałem poinformowany - mówi mecenas Łyczywek i wskazuje, że sędzia tylko zauważyła, że żadnych nowych dowodów w sprawie prokuratura nie zebrała.

Zapytaliśmy o to nieco dziwnie wyglądające zachowanie sędziów w Sądzie Okręgowym w Szczecinie rzecznika tegoż sądu. Sędzia Michała Tomala zaprzecza, aby procedura, której jesteśmy świadkami w sądzie, była niestandardowa. Jak mówi naszemu portalowi, sama sędzia uznała, że wobec jej decyzji i poglądu w sprawie nie musi być bezstronna, w konsekwencji, zgodnie z przepisami wniosła o wyłączenie. Jeden sędzia miał inne zdanie, ale gdy zgłosiła to prokuratura, sąd po zbadaniu sprawy przyznał rację i prokuraturze, i samej sędzi. - To nic nadzwyczajnego - kwituje sędzia Tomala. Decyzję rozpatrzy sąd w nowym składzie, a jej termin poznamy w piątek 18 listopada.

Fot. BIP Sądu Okręgowego w Szczecinie

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama