Broken Clouds

1°C

Kołobrzeg

5 lutego 2023    |    Imieniny: Adelajda, Agata, Izydor
5 lutego 2023    
    Imieniny: Adelajda, Agata, Izydor

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

Skwer Pionierów i Park 18 Marca w nowej odsłonie [wideo]

Skwer Pionierów i Park 18 Marca to zielone serce Kołobrzegu. Dlatego Miasto zorganizowało konkurs architektoniczno-urbanistyczny „Zielone Tarasy Kultury”. Co ma powstać na skwerze? Zorganizowane przez urząd konsultacje nie pozostawiły złudzeń. Mieszkańcy chcą, aby w tym miejscu było więcej zieleni, zadbane alejki, ale także odbywały się wydarzenia kulturalne. Skwer ma służyć chwili wytchnienia i jednocześnie tętnić życiem. Temu zadaniu starało się sprostać piętnastu uczestników konkursu, którzy nadesłali swoje propozycje zaaranżowania tergo miejsca.
Wszyscy uczestnicy konkursu doskonale wpisali się swoimi pomysłami w charakter Kołobrzegu, a powołany przez Stowarzyszenie Architektów Polskich – Oddział Koszalin sąd konkursowy stanął przed naprawdę trudnym zadaniem.

Ostatecznie I nagroda została przyznana dla: „Julian Żmijewski i Andrzej Jaworski, JAZ+Architekci Żmijewski Jaworski S.C.,” z Warszawy.
Drugą nagrodę otrzymała praca konkursowa którą złożył „D+P Architektura Paweł Skóra” z Katowic.Trzecią nagrodę otrzymała praca konkursowa która została złożona przez „Pniewski Architekci Sp. z o.o.” z Gdyni.

Poniżej oficjalna opinia o pracach wypracowana przez Sąd Konkursowy:

I Nagroda w wysokości 30 000 zł oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki przedmiotu zamówienia na wykonanie na podstawie pracy konkursowej kompleksowej dokumentacji projektowej dla zadania pod nazwą „Rewitalizacja Skweru Pionierów Kołobrzegu” w Kołobrzegu – Praca Nr 11
Nagrodę przyznano za koncepcję otwartego formowania Skweru Pionierów Kołobrzegu, wprowadzającą eleganckie, proste formy zabudowy, dobrze korespondujące z bogactwem parkowej zieleni. Rozwiązanie umożliwia równocześnie elastyczną, etapową i „mało inwazyjną” realizację. Likwidacja miejsc parkingowych przy ul. Sybiraków i zorganizowanie wzdłuż niej Giełdy Staroci stanowi rozwiązanie korzystne z punktu widzenia integracji Skweru Pionierów Kołobrzegu z Parkiem 18 Marca, może jednak okazać się propozycją trudną do realizacji. Ewentualne przeniesienie Giełdy Staroci w inne miejsce nie stanowi o degradacji wartości pracy.

II Nagroda w wysokości 20 000 zł - Praca Nr 9
Nagrodę przyznano za konsekwentną kompozycję Skweru Pionierów Kołobrzegu z wpisaniem w jej strukturę wyrazistego „budynku-placu”. Słabością pracy jest skupienie się na kształtowaniu tego obiektu, z luźnym odniesieniem się do wymogów programowych – brak jednoznacznego wskazania lokalizacji szeregu wymaganych elementów. Stąd wyrazistość zaproponowanego rozwiązania nie stanowi, zdaniem Sądu, wystarczającego argumentu dla realizacji.

III Nagroda w wysokości 10 000 zł – Praca Nr 5
Nagrodę przyznano za wyrazistą koncepcję, organizującą przestrzeń parku przez swobodnie kształtowane obramowanie w formie pergoli i zintegrowanej z nią zabudowy. Ten walor pracy stanowi jednocześnie o jej słabości – zaproponowaniu formy niepodatnej na zmiany i przekształcenia, skomplikowanej i kosztownej w realizacji, która musi przebiegać jednoetapowo.
Kolejnym etapem będą negocjacje z autorami zwycięskiej pracy na wykonanie, na podstawie pracy konkursowej, kompleksowej dokumentacji projektowej dla zadania
pod nazwą „Rewitalizacja Skweru Pionierów Kołobrzegu” w Kołobrzegu.

Więcej w materiale wideo.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama