Clear Sky

17°C

Kołobrzeg

31 maja 2023    |    Imieniny: Aniela, Petronela, Kamila
31 maja 2023    
    Imieniny: Aniela, Petronela, Kamila

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

Kołobrzescy jak przetrwają, nie będą razem, nadchodzi Wspólnota Samorządowa

Jacek Kuś, wicestarosta kołobrzeski, a jednocześnie lider kołobrzeskich struktur Nowej Lewicy, w audycji "Rozmowy z Widokiem na Powiat" u Piotra Rybczyńskiego poinformował o powstaniu nowej idei wyborczej wokół lewej strony politycznej w powiecie i mieście. To Wspólnota Samorządowa. Komitet pod taką nazwą w 2024 roku wystawi własne listy do miasta i powiatu. - Jesteśmy po rozmowach z naszymi członkami i sympatykami. Zapadła decyzja o naszych wspólnych listach, obejmujących nie tylko osoby z partii, ale także szeroki ruch popierający lewicę - mówi naszemu portalowi Jacek Kuś, wskazując, że w obecnej sytuacji tego, co dzieje się w kraju, jest dużo takich osób. Nowy projekt polityczny ma ich zagospodarować i dać im reprezentację samorządową w mieście i powiecie w najbliższych wyborach samorządowych. W projekcie tym mają uczestniczyć niektórzy wójtowie gmin na terenie naszego powiatu, a także osoby, które są aktywne i chcą działać na rzecz Kołobrzegu czy powiatu kołobrzeskiego.

Takie działanie oznacza, że kołobrzeska lewica wie, że samodzielnie jest w stanie osiągnąć lepszy wynik wyborczy, niż w układzie z innymi partiami czy konglomeratami wyborczymi. Wynika to także z sondaży, które wskazują na zdyscyplinowanie wyborców po lewej stronie sceny politycznej, ale także na potrzebę ich identyfikacji z liderami i strukturami partyjnymi. Czy to oznacza kres Kołobrzeskich Razem? Na tak postawione pytanie, Jacek Kuś odpowiada negatywnie. - My zawsze dotrzymujemy słowa. Chcę to szczególnie podkreślić. Projekt Kołobrzeskich Razem istnieje do końca kadencji i my się wywiążemy ze wszystkich naszych zobowiązań. Co będzie w nowej kadencji, będziemy ustalać już po decyzjach mieszkańców - mówi Kuś. Na ten temat z politykiem Nowej Lewicy rozmawialiśmy miesiąc temu (zobacz).

Powstaje jednak pytanie, kogo Wspólnota Samorządowa wystawi w wyborach na prezydenta Kołobrzegu. 10 miesięcy temu Jacek Kuś wskazywał, że niewykluczone, że będzie to Wioletta Dymecka (przeczytaj). A co teraz z kandydatem na prezydenta? - Te rozmowy będą się niedługo zaczynały. Lewica, jeśli będzie taka potrzeba, będzie miała swojego kandydata na urząd prezydenta - deklaruje Kuś i dodaje, że czas pokaże, czy będzie możliwość wygenerowania jednego kandydata na prezydenta miasta: - Jeśli będzie w stanie wygenerować jednego, dobrego kandydata, jesteśmy w stanie usiąść do stołu i rozmawiać.

Formalny rozpad Kołobrzeskich Razem nastąpił wraz z utworzeniem Klubu Nowy Kołobrzeg w Radzie Miasta Kołobrzeg w maju 2019 roku (przeczytaj). Podział nastąpił po mniej niż roku od wyborów, choć oficjalnie przedstawiano to nie jako porażkę prezydent Anny Mieczkowskiej, a autonomiczny wybór czterech osób, które prezydenta dalej wspierają. W komentarzach do działalności Kołobrzeskich Razem, publicyści przewidywali taki obrót sprawy (zobacz), choć część sceny politycznej i dziennikarzy zaklinała rzeczywistość, wskazując, że tak się nie stanie. Czy więc Kołobrzescy Razem byli projektem na jedną kadencję? Wszystko na to wskazuje, biorąc pod uwagę także podziały w samej Platformie Obywatelskiej. Kwestia poparcia Anny Mieczkowskiej przez Wspólnotę Samorządową jest więc otwarta, tak jak otwarte jest pytanie, czy poprą ją Kołobrzescy Razem. Anna Mieczkowska na razie nie odpowiada na zaczepki radnych, którzy wprost sugerują, że będzie ona startować w wyborach parlamentarnych (przeczytaj). Obecna prezydent Kołobrzegu ma jednak w zanadrzu Ruch Trzaskowskiego, którego jest regionalnym liderem (zobacz).

Fot. archiwum

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama