Broken Clouds

10°C

Kołobrzeg

13 czerwca 2024    |    Imieniny: Antoni, Lucjan, Gracja
13 czerwca 2024    
    Imieniny: Antoni, Lucjan, Gracja

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

II Kołobrzeska Gala Wolontariatu [foto/wideo]

W tym roku odbyła się po raz drugi Kołobrzeska Gala Wolontariatu. Ideą, jaka przyświecała przy tworzeniu Gali było promowanie idei pomagania. Pomagania drugiemu człowiekowi, a także pomagania zwierzętom. Ta pomoc czasem wpisuje się w ramy organizacji pozarządowej, ale często ma charakter nieformalny. O tym co to znaczy pomagać opowiedzą Państwu osoby, które nagrodzono podczas zeszłorocznej Gali (film poniżej). To osoby i organizacje, które aktywnie włączyły się w pomoc w okresie epidemii.

Ten rok stał się ogromnym wyzwaniem dla wszystkich osób niosących pomoc. Wojna w Ukrainie spowodowała, że wielu obywateli Ukrainy szukały schronienia w naszym kraju. Kilka tysięcy z nich dotarło do Kołobrzegu oraz do gmin ościennych. Mogżnabyło im pomóc, dzięki ogromnemu zaangażowaniu ludzi, którzy z dnia na dzień zorganizowali pomoc żywnościową, ubrania, miejsca noclegowe, odbierali uchodźców z dworca, kierowali do punktu noclegowego.
Dzięki ich wrażliwości i chęci niesienia pomocy można powiedzieć z pełnym przekonaniem, że Kołobrzeg, to miasto ludzi, którzy nie pozostają obojętni na drugiego człowieka.

W odpowiedzi na konkurs „Wolontariusz Roku 2022” ogłoszony przez Panią Annę Mieczkowską Prezydent Miasta Kołobrzeg wpłynęło kilkanaście zgłoszeń.
Oceny zgłoszeń dokonała Kapituła złożona z osób zgłoszonych przez kołobrzeskie organizacje pozarządowe w składzie:
1) Adrian Andziak – Młodzieżowa Rada Miasta,
2) Ilona Grędas-Wójtowicz - Zastępca Prezydenta Kołobrzegu ds. Społecznych,
3) Bogdan Jałoszyński – Liga Morska i Rzeczna Oddział w Kołobrzegu,
4) Barbara Janusz – Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów oddział Rejonowy w Kołobrzegu,
5) Joanna Libera – Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża,
6) Urszula Mioduszewska – Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kołobrzegu,
7) Krystyna Strzyżewska – Rada Seniorów Miasta Kołobrzeg,
8) Małgorzata Szczubkowska – Stowarzyszenie „Kropka – Wolni od Uzależnień”.

Nominacje w konkursie Wolontariusz Roku 2022 w kategorii indywidualnej:

1. Witold Łukawski, PomagaMy Kołobrzeg, zgłoszony przez Panią Annę Maj
Na co dzień prezes kołobrzeskiego Klubu Kolekcjonera. Po wybuchu wojny w Ukrainie zaangażował się w pomoc w magazynie prowadzonym przez grupę Kołobrzeg PomagaMy. Codziennie wykonywał dziesiątki telefonów, pozyskiwał sponsorów, którzy ofiarowali setki kilogramów żywności, środków higieny czy środków czystości. Dzięki jego determinacji udało się pozyskać wiele sprzętów i rzeczy niezbędnych do rozpoczęcia nowego życia przez uchodźców. Zaangażował się również w organizację Dnia Dziecka dla dzieci polskich i ukraińskich.
2.  Marzena Gabiś, PomagaMy Kołobrzeg, zgłoszona przez panią Justynę Łukawską
Pani Marzena od niedawna jest kołobrzeżanką. Mieszka na osiedlu Podczele. Zaangażowana w działania grupy PomagaMy, od rana do późnego wieczora pracowała w magazynie, poświęcając pomocy cały swój czas. Wolontariusze docenili jej zaangażowanie i to, że wszyscy w grupie mogli na nią liczyć. Włączyła się w organizację Dnia Dziecka dla dzieci polskich i ukraińskich, organizowała paczki dla dzieci w kołobrzeskiego szpitala. Uśmiech na twarzach dzieci jest dla niej najlepszą nagrodą.
3. Wioletta Lebiedź, zgłoszona przez MOPS Kołobrzeg
Na co dzień jest aktywna zawodowo, jest matką trójki dzieci. Od początku wojny w Ukrainie jest zaangażowana w działalność magazynu Sezam, gdzie kilka razy w tygodniu wydawała obywatelom Ukrainy odzież. Pani Wioletta do tej pory aktywnie wspiera magazyn w chwilach, gdy potrzeba jest pomoc.
4.  Bartosz Andrzejewski „Bartez”, zgłoszony przez MOPS Kołobrzeg
Pan Bartosz od pierwszych dni wojny w Ukrainie angażował się w działalność wolontaryjną w magazynie Sezam. Samodzielnie zorganizował zbiórkę żywności w jednej z kołobrzeskich szkół średnich w sytuacji, gdy w magazynie brakowało wystarczającej ilości żywności.
Został doceniony za poszukiwanie skutecznych rozwiązań problemów.
5. Katarzyna Malinowska, zgłoszona przez Panią Annę Rosicką
Pani Katarzyna w 2015 roku była liderem Szlachetnej Paczki, od 7 lat jest wolontariuszką Fundacji Wolne Miejsce, gdzie podczas Wigilii dla Samotnych koordynuje sekcję kelnerską. Prowadzi wiele zbiórek na terenie Kołobrzegu. Z okazji swoich urodzin zorganizowała zbiórkę żywności i chemii dla kołobrzeskiego hospicjum. Ma na swoim koncie kiermasze. Podczas których zbierano środki finansowe na leczenie chorych dzieci. Na co dzień Pani Katarzyna jest opiekunem medycznym na oddziale intensywnej opieki medycznej kołobrzeskiego szpitala. Swoją działalność łączy ze studiowaniem pielęgniarstwa oraz wychowywaniem trójki dzieci.
6.  Beata Sypniewska, zgłoszona przez MOPS Kołobrzeg
Na co dzień kieruje jednym z marketów. Po godzinach pracy jest wolontariuszką w magazynie Sezam, gdzie świetnie wykorzystuje swoje umiejętności pracy w zespole i umiejętności organizacyjne organizując wydawanie żywności i chemii dla osób potrzebujących pomocy. Jej wsparcie było niezwykle ważne w chwilach, gdy do magazynu ustawiały się długie kolejki osób potrzebujących podstawowych produktów. Osoby, które z nią współpracują doceniły jest empatię, ciepło i ogromne zrozumienie oraz wsparcia dla osób dotkniętych wojną.
7. Krzysztof Oracki , zgłoszony przez MOPS Kołobrzeg
Pan Krzysztof traktuje wolontariat jako swój wkład w lepszą przyszłość ludzi, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. Osoby współpracujące z nim w magazynie Sezam doceniły jego umiejętność zjednywania sobie ludzi, ale również rzetelność i dobrą współpracę z zespołem. Pan Krzysztof zgłosił się jako wolontariusz do Punktu Informacyjnego dla Uchodźców. Na co dzień jest ochroniarzem, angażuje się również w wolontariat WOŚP, a w ostatnim roku kilka razy w tygodniu angażował się w pomoc w magazynie Sezam.
8.  Iwona Posłuszna, zgłoszona przez MOPS Kołobrzeg
Pani Iwona zaangażowała się w pomoc osobom dotkniętym wojną w Ukrainie. Na co dzień pełna energii emerytka, która swój czas poświęca na wolontariat w magazynie Sezam, gdzie zajmuje się obsługą magazynu odzieży, gdzie każdej potrzebującej osobie potrafiła udzielić pomocy „szytej na miarę”. Osoby, które z nią współpracują doceniły jej umiejętność zmobilizowania innych osób do aktywnego współdziałania, umiejętność pracy w zespole oraz zorganizowania pomocy każdej potrzebującej osobie.
9. Marian Gański, zgłoszony przez MOPS Kołobrzeg
Pan Marian od wielu lat pomaga jako wolontariusz w magazynie Sezam. Z chwilą wybuchu wojny w Ukrainie zaangażował się w niemal codzienną pomoc – przede wszystkim w rozładowywanie towarów, układanie ich w magazynie, ale też w utrzymanie porządku wokół magazynu. Pan Marian jest honorowym dawcą krwi, angażuje się w wolontariat Polskiego Czerwonego Krzyża. Jest osobą pogodną i uśmiechniętą, niezwykle skromną, a zarazem bardzo pomocną. Uważa wolontariat za swoje powołanie i realizuje się w roli wolontariusza.
10. Andrzej Staszak, zgłoszony przez pana Kamila Barwinka
Pan Andrzej od wielu lat angażuje się w wolontariat w Fundacji Wolne Miejsce, Polskim Czerwonym Krzyżu oraz Hospicjum w Kołobrzegu. Po agresji Rosji na Ukrainę był jedną z pierwszych osób, które niosły pomoc Ukraińcom biorąc udział w konwoju humanitarnym na Ukrainę. Od tej pory jeszcze kilkukrotnie wyjeżdżał na teren Ukrainy, w rejony, w których przed momentem toczyły się działania wojenne, by dostarczać mieszkańcom najpotrzebniejszą żywność, chemię czy materiały opatrunkowe.
11. Krzysztof Wierciński, zgłoszony przez MOPS Kołobrzeg
Pan Krzysztof od chwili wybuchu wojny organizował na terenie Niemiec zbiórki darów dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce. Dzięki niemu do Kołobrzegu wielokrotnie trafiały transporty pełne żywności, środków higienicznych, farmaceutycznych, odzieży. Pan Krzysztof samodzielnie pokrywał koszt transportu zebranych darów. Przez cały czas pozostaje w kontakcie z pracownikami magazynu Sezam i wspiera jego działalność.

Kapituła konkursowa na posiedzeniu dnia 25 listopada 2022 roku postanowiła przyznać dwa wyróżnienia w kategorii indywidualnej Wolontariusz Roku 2022. Wyróżnienia otrzymali
- Witold Łukawski PomagaMy Kołobrzeg
- Marzena Gabiś PomagaMy Kołobrzeg

Natomiast tytuł Wolontariusz Roku 2022 w kategorii indywidualnej Kapituła konkursowa postanowiła przyznać:
-  Andrzejowi Staszakowi.

W kategorii grupowej konkursu Wolontariusz Roku 2022 wpłynęło 5 zgłoszeń:

1. Klub Motocyklowy Voyager, zgłoszony przez Panią Grażynę Myczkowską
Klub Motocyklowy VOYAGER to nie tylko motocykle, ale również wielkie serca. Stowarzyszenie od kilkunastu lat organizuje dwa dobrze znane wszystkim wydarzenia. Pierwszym jest MOTOSERCE, czyli akcja promująca ideę honorowego krwiodawstwa. Podczas tegorocznej akcji trwającej przez cały czerwiec łącznie 178 osób oddało 80 litrów krwi.
Stowarzyszenie znamy też z corocznej MOTOPACZKI, która w okresie przedświątecznym wpiera potrzebujących mieszkańców w artykuły żywnościowe i prezenty świąteczne. Klub motocyklowy wspiera także finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz inne wydarzenia charytatywne.
2. Grupa kołobrzeskich wolontariuszy działająca przy Fundacji Wolne Miejsce, zgłoszonych przez Stowarzyszenie Kołobrzeski Klub Morsów
Kołobrzescy wolontariusze Fundacji Wolne Miejsce od 2015 r. organizują spotkania świąteczne dla osób starszych, samotnych oraz w trudnej sytuacji życiowej. W okresie epidemii angażowali się w wydawanie maseczek oraz organizowali wigilię i Wielkanoc w formie paczek dostarczanych do domów. W tym roku powracają do organizacji Wigilii w Hali Milenium. Po wybuchu wojny przedstawiciel fundacji udał się na przejście graniczne w Medyce, gdzie pomagał osobom przekraczającym granicę. W Kołobrzegu wolontariusze angażowali się w wydawanie żywności, przyjmowanie i rozładunek żywności dla uchodźców.
3. Bałtycki Hufiec Morski w Kołobrzegu, zgłoszony przez Chorągiew Zachodniopomorską ZHP Bałtycki Hufiec Morski w Kołobrzegu
Bałtycki Hufiec Morski ZHP działa od 77 lat. Praca harcerska to dla nich służba, szczególnie na rzecz dzieci i młodzieży. Trudno jednym tchem wymienić mnogość ich akcji pomocowych. Harcerze poświęcają swoje urlopy na wyjazdy, podczas których sprawują opiekę oraz organizują czas najmłodszym. Od pierwszych dni wojny w Ukrainie zaangażowali się w pomoc. Zorganizowali zbiórkę publiczną, a z zebranych środków zakupili artykuły spożywcze dla dzieci z domu dziecka w Iwano Frankowsku, dla mieszkańców Żytomierza i dla grupy matek z dziećmi ukrywających się w podziemiach charkowskiego kościoła. Organizowali zbiórkę niezbędnego sprzętu dla żołnierzy obrony terytorialnej Lwowa. Grupa instruktorów harcerstwa zaangażowała się w pomoc na przejściu granicznym w Medyce.
Na co dzień organizują pomoc świąteczną, włączają się w Szlachetną Paczkę, Łańcuch Dobra, WOŚP, prowadzą akcję Leśni Tajniacy, podczas której sprzątają lasy i parki.
4. Grupa wolontariuszy w osobach Ryszard Kaliciński, Paweł Maciejewski, Stanisław Klimkiewicz, Ludwik Burtowy, Sławomir Kroczyński, Łukasz Sobczyk, Zenon Kaczmarek , zgłoszona przez Stowarzyszenie Grupa Ratownicza Paramedic
Grupa wolontariuszy to osoby skupione wokół biegu Park Run w Kołobrzegu. Działają od 2015 roku, kiedy odbył się pierwszy bieg na 5 km. Kolejne odbywają się cyklicznie w soboty. Każdy z wolontariuszy ma na swoim koncie sto, a niekiedy trzysta biegów.
Wolontariusze angażowali się również w Bieg Zaślubin, Kids Maraton czy Kołobrzeg Maraton – imprezy promujące aktywny i zdrowy tryb życia.
5. Stowarzyszenie Grupa Ratownicza Paramedic, zgłoszona przez Pana Ryszarda Kalicińskiego
Stowarzyszenie działa od 2004 r. Od lat członkowie Paramedic zabezpieczają kołobrzeskie imprezy sportowe, angażują się w akcje społeczne i pomocowe. Promują wolontariat związany z ratownictwem i udzielaniem pierwszej pomocy medycznej. Utworzyli grupę poszukiwawczo-ratowniczą, organizują patrole ratownicze w okresie wzmożonego ruchu turystycznego. Mieliśmy okazję poznać ich działalność w okresie epidemii, kiedy aktywnie włączali się w pomoc osobom przebywającym na kwarantannie, dostarczając im żywność i leki.

Na posiedzeniu dnia 25 listopada 2022 r. Kapituła konkursowa postanowiła przyznać tytuł Wolontariusz Roku 2022 w kategorii grupowej:
- Grupie kołobrzeskich wolontariuszy działających przy Fundacji Wolne Miejsce
A Grand Prix 2022 dla organizacji pozarządowej:
-  Stowarzyszenia Klub Motocyklowy Voyager.

Pewną niespodzianką była ostatnia nagroda. W uznaniu zasług dla rozwoju Pomorza Zachodniego, uchwałą  z dnia 23 lutego 2022 roku, Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego nadał srebrną Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego Stowarzyszeniu Grupie Ratowniczej „Paramedic”. Nagrodę wręczyła członek zarządu województwa Anna Bańkowska.

Na zakończenie gali wystąpił Piotr Polk z zespołem.

Więcej w materiale wideo. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama