Clear Sky

15°C

Kołobrzeg

25 maja 2024    |    Imieniny: Grzegorz, Urban, Magda
25 maja 2024    
    Imieniny: Grzegorz, Urban, Magda

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Jest ekspertyza: 78 lip na Zdrojowej da się zachować

W starostwie odbyła się dziś konferencja prasowa z udziałem dr inż. Krzysztof Jankowskiego. Ekspert przedstawił informację, że według badań, ten wartościowy drzewostan w ilości 78 drzew można ocalić przed wycięciem. Drzewa są w niezłym stanie. Inwestycje można przeprowadzić z zachowaniem drzewostanu, ale prace wokół drzew nie mogą odbywać się przy pomocy koparek, a pracy ręcznej pracowników firmy zajmującej się remontem ulicy Zdrojowej.

Jak poinformowała na konferencji naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym Katarzyna Domańska - podjęto decyzję o wydaniu odmowy na usunięcie 78 lip. Druga decyzja będzie dotyczyła pozwolenia na usunięcie drzew innych niż lipy, a gmina miasto Kołobrzeg, będzie zobowiązana do zasadzeń następczych w postaci lip. 

Dziś trzeba zastanowić się, co trzeba zrobić dalej. Mieszkańcy chcą przejechać ulicą, a samorządowcy dyskutują na temat drzew. Musimy działać zgodnie z literą prawa i z zachowaniem ochrony środowiska. Dziś odbędzie się również spotkanie z Urzędem Miasta w tej sprawie - powiedział wicestarosta Jacek Kuś.

- Koszty zachowania drzew będą niewspółmierne do zasadzenia nowego drzewa. Niewyobrażalne jes, aby w XXI wieku miasto uzdrowiskowe pozwoliło sobie w strefie A na wycięcie 100 drzew. Trzeba liczyć się z kosztami. Koszty zieleni nie wpływają na koszty inwestycji. Nie da się monetarnie wyliczyć wartości pozostawienia tych drzew. W tym przypadku nasadzenia zastępcze powinno być obliczane: 1 usunięte drzewo to 10 nowych zasadzeń - informował Krzysztof Jankowski.

Na pytanie czy można było to przewidzieć na etapie planowania inwestycji, padła zgodna odpowiedź, że tak. Wynika to także z załączonej poniżej ekspertyzy. Drzewostan istnieje dłużej niż ciepłociąg. Sprawa kolizji drzewostanu powinna być znana projektantowi.

- Projektant powinien poinformować zamawiającego, że istnieje kolizja drzew z nawierzchnią i schowaniem rur. To przestroga dla samorządowców, trzeba będzie wymagać od projektantów ostatecznej dokumentacji której częścią będzie opinia i ocena dendrologiczna -  skwitował na zakończenie Jacek Kuś.

Więcej w materiale wideo.

Ekspertyza :

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama