Overcast Clouds

11°C

Kołobrzeg

30 maja 2023    |    Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand
30 maja 2023    
    Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

Został zamordowany przez państwo, dziś Kołobrzeg go wspomina

Jak co roku, 16 grudnia o godzinie 14.15, przedstawiciele służb mundurowych, Liga Morska i Rzeczna oraz uczniowie szkół z terenu powiatu, spotykają się pod pomnikiem komandora Stanisława Mieszkowskiego. Jego stopień jest już nieaktualny i formalnie to kontradmirał, a więc stopień wojskowy w Marynarce Wojennej, odpowiadający generałowi brygady. Pierwszemu kapitanowi portu został on już nadany pośmiertnie, bo 16 grudnia 1952 roku wykonano na nim wyrok śmierci (przeczytaj).

W Kołobrzegu, Stanisław Mieszkowski doczekał się pomnika i kwiatów, składanych w rocznicę jego śmierci, z okazji uroczystości związanych z marcowymi zaślubinami Polski z morzem, albo z okazji tzw. dnia żołnierzy wyklętych 1 marca, choć Mieszkowski nigdy takim żołnierzem nie był. Po wojnie służy państwu polskiemu jak najlepiej umiał, awansował służbowo w Marynarce Wojennej, a państwo polskie go zdradziło i zamordowało. Warto o tym pamiętać, bo pamięć jest najważniejszym wykładnikiem tego, jak wartości patriotyczne płynące ze służby kontradmirała Mieszkowskiego będą niosły dla nas jakąś wartość. A być może, jak zauważyli niektórzy czytelnicy, Mieszkowski powinien patronować jakiejś szkole? Np. Szkoła Podstawowa w Podczelu patrona jeszcze nie ma...
reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama