Overcast Clouds

15°C

Kołobrzeg

28 maja 2024    |    Imieniny: Augustyn, Jaromir, Wilhelm
28 maja 2024    
    Imieniny: Augustyn, Jaromir, Wilhelm

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg podsumował 2022 rok

Port Kołobrzeg odnotował istotne wzrosty w występujących w Kołobrzegu funkcjach portowych, powracając już niemal do wyników z 2019, tj. przez pandemią covid-19. Pomimo rosyjskiej inwazji na Ukrainę, niestabilnej sytuacji gospodarczej oraz kryzysu energetycznego osiągnięto zamierzone cele.

W ubiegłym roku w Porcie Handlowym przeładowano 170 tysiąca ton towarów i jest to wynik wpisujący się w tendencję rozwojową Portu Kołobrzeg. Udział nowych ładunków w rocznym wolumenie wyniósł 46 %, z czego ziarno kukurydzy 42 % (przeładowano blisko 71 tysięcy ton tego zboża). Na strukturę przeładunkową w 2022 roku składały się również takie ładunki jak drewno (30%), pellet (14%), ładunki typu agro (6,2%), kruszywo (5,7%) oraz pozostałe (2,1%). Dzięki staraniom Spółki związanym z aktywizacją wykorzystania infrastruktury kolejowej, możliwa była obsługa ładunków importowanych z Ukrainy pociągami. Z obszaru objętego działaniami wojennymi przez Port Kołobrzeg przeładowano m. in. kukurydzę, wysłodki buraczane, śrutę słonecznikową oraz żelazokrzem. Było to możliwe właśnie dzięki wykorzystaniu bocznicy kolejowej, która jest niewątpliwe jednym z największych atutów Portu Kołobrzeg.

Port Kołobrzeg to nie tylko przeładunki. Jako miejscowość turystyczna, Kołobrzeg prężnie wykorzystuje działalność tzw. białej floty. Tutaj odnotowano wzrost liczby pasażerów na statkach żeglugi redowej w porównaniu do 2022 roku i osiągnięto wynik blisko 290 tysięcy pasażerów. Do dyspozycji pasażerów są jednostki wykonujący rejsy redowe, tj. Jantar, Pirat, Monika III, Viking, Santa Maria, Torpedowiec CZSZ-172, jednostki wędkarski oraz Portowy Tramwaj Wodny. Port Jachtowy odwiedziły w 2022 roku 942 jachty, z czego 147 cumowało co najmniej przez 6 miesięcy.

Natomiast w Porcie Rybackim wyładowano ponad 24 tysiące ton ryb, dzięki czemu Port Kołobrzeg znalazł się na 2 miejscu w Polsce pod względem ilości przeładowanych ryb. W 2022 roku wyładowywano najwięcej ryb z gatunku dorsz, tobiasz, stornia, śledź i szprot, poza nimi w mniejszych ilościach przeładowywane były węgorz, makrela, łosoś czy troć wędrowna.

 

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama