Broken Clouds

10°C

Kołobrzeg

13 czerwca 2024    |    Imieniny: Antoni, Lucjan, Gracja
13 czerwca 2024    
    Imieniny: Antoni, Lucjan, Gracja

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Sprawa podwyżek cen wody w prokuraturze, zapłacimy później

Miasto Kołobrzeg jako wspólnik Miejskich Wodociągów i Kanalizacji skarży się do szczecińskiej prokuratury na działanie dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Wnosi jednocześnie, aby prokuratura włączyła się do postępowania związanego z ustaleniem taryf na wodę i ścieki, celem nadzorowania przestrzegania prawa. Polityczne stanowisko miasta w zakresie tego, że kołobrzeżanie powinni płacić swoje koszty wytworzenia wody i odbioru ścieków, prezentowaliśmy na naszym portalu (zobacz).

Postępowanie taryfowe trwało od 2021 roku. Wody Polskie po 93 dniach odmówiły zatwierdzenia taryfy. Miejskie Wodociągi i Kanalizacja złożyła odwołanie, które powinno być rozpatrzone w ciągu miesiąca. Jak wskazuje miasto, od 29 kwietnia do 28 października 2022 roku Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie zawiadamiał o nowym terminie załatwienia sprawy, ze względu na jej skomplikowany charakter. Prezydent Kołobrzegu wskazuje, że weryfikacja decyzji organu I instancji w zakresie taryfy wodno-ściekowej przez wyspecjalizowany organ regulacyjny II instancji, nie może być wydłużana twierdzeniem, że sprawa jest skomplikowana, gdy nosi ona znamiona standardowej decyzji przewidzianej prawem dla tego organu. "Opieszałość Wód Polskich w rozpatrywaniu wniosku sprawiła, że wszystkie wyliczenia finansowe zawarte we wniosku uległy dezaktualizacji, zanim spółka [MWiK Kołobrzeg - dop. red.] uzyskała jakąkolwiek odpowiedź".

Warto zauważyć, że zdaniem prezydentów i burmistrzów miast, jest duży problem z zatwierdzaniem nowych taryf na wodę i ścieków, szczególnie tam, gdzie niesie to ze sobą spore podwyżki, które wynikają ze wzrostu cen. Nie ulega wątpliwości, że nikt z mieszkańców podwyżek by nie chciał. Ale spółki wodociągowe mają problem z pozyskiwaniem kapitału na bieżącą działalność, bo podwyżki taryf nie nadążają za rynkowym wzrostem cen, w szczególności prądu elektrycznego czy paliw. Nawet jeśli przedsiębiorstwa zaciągną kredyty, to w ostateczności zapłacą za to wszyscy odbiorcy, bo będzie to wpływać na koszty, a ostatecznie na możliwość powstawania straty.

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama