Clear Sky

16°C

Kołobrzeg

28 maja 2023    |    Imieniny: Augustyn, Jaromir, Wilhelm
28 maja 2023    
    Imieniny: Augustyn, Jaromir, Wilhelm

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

Liczniki zliczające przejazdy nie tylko liczą tylko rowery [wideo]

Nie tak dawno czytaliśmy na stronach Pomorza Zachodniego: "Liczniki zainstalowane m.in. na Velo Baltica pokazują rosnącą popularność tras rowerowych Pomorza Zachodniego. Rekordowe wzrosty liczby rowerzystów odnotowano w miesiącach przedwakacyjnych - w maju 2022 r. w Świnoujściu zarejestrowano 86 tysięcy przejeżdżających, we wrześniu 94 tysiące! - Rower stał się jednym z symboli naszego regionu. Oferujemy mnóstwo atrakcji turystycznych, inwestujemy w nowoczesną infrastrukturę i zachęcamy do aktywnego wypoczynku przez cały rok - komentuje Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz".

Dane te nie przedstawiały przejazdów w Kołobrzegu. Jak się dowiedzieliśmy w Urzędzie Miasta, nie są one podpięte do ogólnego systemu, co więcej, ten kołobrzeski licznik ma już swoje lata i nie ma funkcji raportowania danych. W naszej okolicy znajdują się dwa takie liczniki zamontowane w specjalnych plafonach: jeden obok "Arki" na początku ścieżki w Ekoparku, a drugi w Dźwirzynie. Każdy z liczników składa się z detektora oraz baterii lub podłączenia do sieci. Detektorem jest pętla indukcyjna w nawierzchni drogi rowerowej oraz czujnik wykrywający zaburzenia pola elektromagnetycznego. Zaburzenie pojawia się, gdy na pętlę wjeżdża rower.

Ale czy tylko rower? Sprawdziliśmy to razem z Piotrem Rybczyńskim z Radia Kołobrzeg podczas niedawnego otwarcia promenady. Dwa przejazdy i dwa oczka więcej do statystyk. Jak się okazuje, hulajnoga również powoduje nabijanie statystyk, co widać na załączonym filmie. Czy dane te są więc wiarygodne? Poprosiliśmy rzecznika prezydenta, Michała Kujaczyńskiego, o informacje z ostatnich trzech lat. Zaznaczamy, że licznik przy "Arce" został wyłączony na czas remontu promenady.

W 2019 roku odnotowano 344307 przejazdów, w 2020 -  381104 (liczba ta pomimo początku pandemii była większa) oraz rok 2021 - 400855. Ile w tych statystykach to hulajnogi - nie wiemy i raczej nigdy się nie dowiemy. Ale w tym roku hulajnogami poruszano się na przykład często do Podczela na trwające tam oba festiwale. Nowe liczniki mają się pojawić dopiero w 2024 roku i to na budowanej ścieżce Kołobrzeg - Karlino.

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama