Scattered Clouds

11°C

Kołobrzeg

29 maja 2024    |    Imieniny: Magdalena, Teodozja, Maria
29 maja 2024    
    Imieniny: Magdalena, Teodozja, Maria

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Zamordowana przez sowietów 25-letnia kołobrzeżanka patronką ronda?

Rondo Praw Kobiet, Rondo Marie Skłodowskiej-Curie, a może Rondo Ireny Porodzińskiej? Wniosek w sprawie nazwania ronda na skrzyżowaniu ulic Armii Krajowej i Sybiraków złożył radny Krzysztof Plewko. "Składam propozycję nazwania ronda u zbiegu ulic Armii Krajowej i Sybiraków imieniem młodej kołobrzeżanki, Ireny Porodzińskiej, zamordowanej bestialsko przez żołnierzy sowieckich w 1947 roku na terenie Grzybowa. Przez dziesięciolecia powojenne władze Kołobrzegu nie potrafiły uczcić jej pamięci. Uważam, że czas najwyższy, aby bestialski mord na tej młodej kołobrzeżance został odpowiednio uczczony, a nazwanie jej imieniem ronda w centrum miasta jest jak najbardziej właściwe. Ten bestialski mord jest przykładem na to jak polskie władze pod panowaniem sowietów dbały o bezpieczeństwo Polskich Kobiet".

Sprawdziliśmy. Sprawą zajmowała się Okręgowa Komisja Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu - Instytut Pamięci Narodowej w Koszalinie, działający w latach 1991-1999. We wstępie do dokumentacji zawartej w Instytucie Pamięci Narodowej czytamy: "Akta śledztwa w sprawie zabójstwa Polki o nazwisku Irena Porodzińska, ur. 26-10-1922 r. poprzez ugodzenie jej prętem w okolice podbrzusza w dniu 29 kwietnia 1947 r. w Grzybowie, przez dwóch żołnierzy armii radzieckiej, tj. o czyn z art. 204 §1 kk z 1932 r. i innych artykułów. W toku prowadzonego śledztwa ustalono, że przestępstwo miało charakter pospolity i przekazano do dalszego prowadzenia Prokuraturze Wojewódzkiej w Koszalinie, która ze względu na przedawnienie karalności czynu je umorzyła". Z relacji niektórych osób wynika, że przebieg zdarzenia mógł być inny i sprowadzenie sprawy do przestępstwa pospolitego miało na celu jej zatuszowanie. Będziemy starali się napisać więcej o tej postaci, a sprawą i tak zajmą się kołobrzescy radni.

Fot. K. Plewko

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama