Overcast Clouds

11°C

Kołobrzeg

30 maja 2023    |    Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand
30 maja 2023    
    Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

Program wydarzeń związanych z  78 rocznicą walk o Kołobrzeg [wideo]

Zbliżają się obchody 78. rocznicy zdobycia miasta Kołobrzeg, które odbędą się 17 i 18 marca. Obchody nie będą tak spektakularne, jak parę lat temu, gdy setki rekonstruktorów wzięło udział w wielkim widowisku na plaży. Niemniej jednak, zapewniajmy, że i tym razem nie zabraknie emocji i atrakcji dla uczestników.

Wśród planowanych wydarzeń znajdą się gry miejskie, marsze, dynamiczne pokazy sprzętu oraz nowe, specjalnie przygotowane na tę okazję, ekspozycje. W programie uroczystości nie zabraknie również tradycyjnego wspomnienia zaślubin Polski z morzem.

Dla wszystkich zainteresowanych szczegółami obchodów udostępniamy harmonogram wydarzeń. Zachęcamy do udziału w uroczystościach i upamiętnienia bohaterskich polskich żołnierzy, którzy walczyli o Kołobrzeg w czasie II wojny światowej.

Zwróćcie szczególną uwagę na:

17 marca - Gra miejska dla szkół - "Szlakiem bohaterów walk o Kołobrzeg w marcu 1945 r."
18 marca - Gra miejska dla wszystkich - Bój o Kołobrzeg "Śladami bohaterów walk o Kołobrzeg w 1945 r."
30 marca - XIII Regionalny Konkurs Historyczny - "Baw się historią - Kołobrzeg, moje miasto"

Na terenie Muzeum 17 i 18 marca 2023 r. zostaną również uruchomione pojazdy zabytkowe m.in. niemiecki półgąsienicowy ciągnik artyleryjski Sd.Kfz 7 oraz działo samobieżne T-48 (Su-57).

W marcu na terenie Muzeum będzie prezentowana czasowa wystawa o najnowszych znaleziskach związanych z walkami o Kołobrzeg w 1945 r. m.in. MG 42 (Maschinengewehr 42) – uniwersalny karabin maszynowy produkcji niemieckiej zgłoszony do Muzeum przez pana Jana Orlińskiego z Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej „Parsęta”, jego fascynująca historia jest w tej chwili opracowywana.

17 marca – piątek
Muzeum Oręża Polskiego organizuje:
1. Grę miejską dla szkół "Szlakiem bohaterów walk o Kołobrzeg w marcu 1945 r.";
2. W Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu - w oddziale Dzieje Oręża Polskiego ul. Emilii Gierczak 5a od godz. 14:00 do 15:00 zostaną uruchomione pojazdy: niemiecki półgąsienicowy ciągnik artyleryjski Sd.Kfz 7 oraz działo samobieżne T-48 ( Su-57).

18 marca – sobota
Muzeum Oręża Polskiego organizuje:
Od godz. 9:00 do 16:00 wstęp wolny do oddziału Muzeum - Dzieje Oręża Polskiego ul. Emilii Gierczak 5a.
Od godz. 10:00 do 11:00 na terenie Muzeum zostaną uruchomione pojazdy:
niemiecki półgąsienicowy ciągnik artyleryjski Sd.Kfz 7 oraz działo samobieżne T-48 ( Su-57).

Gra miejska/marsz:
dla wszystkich chętnych Gra miejska - Bój o Kołobrzeg "Szlakiem bohaterów walk o miasto - marzec 1945".
• Gra rozpocznie się 18 marca 2023 roku o godzinie 10:00 na terenie oddziału MOP Dzieje Oręża Polskiego ul. Emilii Gierczak 5a.
• Uczestnicy będą musieli przejść około 10 km, aby odwiedzić 9 punktów kontrolnych, które są związane z historią walk o Miasto w marcu 1945 roku.
• Trasa: MOP, Czerwone Koszary, obelisk Łopuskiego, Plac 18 Marca, Lokomotywownia, Pomnik sanitariuszki, Pomnik Zaślubin, Fort Ujście, MOP.
• Celem gry jest zapoznanie uczestników z przyczynami, przebiegiem oraz skutkami kołobrzeskiej bitwy, w której życie straciło około 1,2 tys. Polaków.
• Gra ma również przesłanie patriotyczne, które ma upamiętnić pamięć tych, którzy poświęcili swoje życie w zdobyciu Miasta.
• Gra nie tylko przeznaczona jest dla uczestników, ale także dla kibiców, którzy mogą obserwować rozgrywkę i spacerować po mieście.
• Gra to także okazja do spędzenia czasu z przyjaciółmi i rodziną.
organizator: Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Dziedzictwo Morza przy współpracy z Muzeum Oręża Polskiego i Towarzystwem Przyjaciół MOP.
Zachęcamy do zgłoszenia się na adres mailowy: edukacja@muzeum.kolobrzeg.pl.
Gra Miejska - Bój o Kołobrzeg została sfinansowana z Programu Społecznik 2022-2024.
Program zainicjowany przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.

Godzina 13:00
Uczestnicy gry/marszu oraz rekonstruktorzy przeprowadzą Zaślubiny z morzem.
Na plaży będzie prezentowany pojazd z okresu II wojny Dodge WC 51/51 z armatą (zostanie oddany strzał).

Godzina od 14:00 do 15:30
Na terenie MOP zostaną uruchomione pojazdy: niemiecki półgąsienicowy ciągnik artyleryjski Sd.Kfz 7 oraz działo samobieżne T-48 ( Su-57).
Dla uczestników gry/marszu będzie dostępna wystawa broni związanej z Bojem o Kołobrzeg.
Na terenie Muzeum będzie ogólnodostępna czasowa wystawa najnowsze znaleziska związane
z walkami o Kołobrzeg w 1945 r. m.in. MG 42 (Maschinengewehr 42) – uniwersalny karabin maszynowy produkcji niemieckiej zgłoszony do Muzeum przez pana Jana Orlińskiego z Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej „Parsęta”, jego fascynująca historia jest w tej chwili badana.

Godzina 16:00
Cmentarz wojenny – rekonstruktorzy oraz chętne osoby oddają hołd poległym
(apel poległych, salwa, zapalenie zniczy, złożenie kwiatów, itp.)

 

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama