Clear Sky

16°C

Kołobrzeg

25 czerwca 2024    |    Imieniny: Dorota, Łucja, Wilhelm
25 czerwca 2024    
    Imieniny: Dorota, Łucja, Wilhelm

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Terytorialsi na szkoleniu w kołobrzeskich muzeach

Nowi zachodniopomorscy Terytorialsi mają już za sobą połowę szkolenia. Ty nie tylko strzelanie i taktyka. W niedzielę w ramach zajęć edukacji obywatelskiej zwiedzali Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu i Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku.

To był już dziesiąty dzień szkolenia podstawowego nowych ochotników, którzy wstąpili do 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej i trzeci tych, którzy przechodzą szkolenie wyrównawcze. Żołnierze przez wiele godzin dziennie szkolą się z wojskowej taktyki, strzelania, medycyny pola walki czy topografii. Jednak w niedzielę przez kilka godzin mogli odpocząć od intensywnych, wyczerpujących zajęć w terenie.
- W ramach zajęć z edukacji obywatelskiej zdecydowaliśmy się zabrać żołnierzy do dwóch najważniejszych muzeów związanych z dziejami oręża i historią ziem Pomorza Zachodniego - mówi por. Piotr Pietrzak ze 142 batalionu lekkiej piechoty w Trzebiatowie, który prowadzi szkolenie nowych żołnierzy. - Wychodzimy z założenia, że żołnierze powinni poznać tradycje ziemi, za której bezpieczeństwo będą wkrótce odpowiadali.
Dlatego w niedzielę rano wyjechali z Trzebiatowa do Kołobrzegu, by zwiedzić Muzeum Oręża Polskiego. To drugi co do wielkości i ekspozycji tego typu obiekt w Polsce, po Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Wystawa pokazuje dzieje polskiego wojska od średniowiecza po II Wojnę Światową, ze szczególnym uwzględnieniem walk o Kołobrzeg. Z Kołobrzegu udali się do Muzeum ZImnej Wojny w Podborsku. To dawny schron nr 17, który stanowił część tajnej bazy atomowej wojsk radzieckich, obecnie udostępniony do zwiedzania.
- Przed nimi jeszcze kilka dni zajęć, ale bardzo intensywnych - zapowiada por. Piotr Pietrzak. Wylicza: strzelanie, pętla taktyczna, zajęcia z musztry i przygotowanie do przysięgi wojskowej. - Są zmęczeni, ale trzymają się bardzo dobrze, zżyli się bardzo szybko i widać świetną współpracę i wzajemną pomoc - podkreśla.
Żeby pomóc w trudach intensywnego szkolenia, dowództwo 142 batalionu lekkiej piechoty wprowadziło także godziny pracy z psychologiem. - To krótkie zajęcia relaksacyjne, które realnie wpływają na spadek stresu, radzenie sobie z wątpliwościami, kryzysem - wyjaśnia szer. Małgorzata Kraszewska, z zawodu psycholog i jednocześnie żołnierz WOT w batalionie w Trzebiatowie. - Żołnierze sami przyznają, że to im bardzo pomaga.
Tak mówi m.in. szer. Anna, z Koszalina, z zawodu agent ubezpieczeniowy. Przyznaje, że szkolenie jest wyczerpujące i kilka minut z psychologiem bardzo pomaga. Tak jak pomoc i wsparcie kolegów i koleżanek żołnierzy z pododdziału. - Ten wyjazd do muzeum w Kołobrzegu także daje pewien reset w głowie, oddech w bardzo ciężkich zajęciach od rana do nowy, między którymi prawie nie ma przerwy - mówi. Jest zdeterminowana dokończyć szkolenie. - Zdecydowałam się na wstąpienie do WOT po wybuchu wojny w Ukrainie. Patrzyłam na inne kobiety, które mówiły: w razie czego spakuję się i wyjadę. Ja stwierdziłam, że chcę przejść przeszkolenie wojskowe, by nie uciekać, tylko móc bronić siebie, swojej rodziny, Ojczyzny.

Szkolenie w Trzebiatowie przechodzi obecnie prawie 50 nowych żołnierzy 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uroczystą przysięgę wojskową żołnierze szkolenia podstawowego złożą w najbliższą sobotę na placu apelowym jednostki.

 

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama