Overcast Clouds

9°C

Kołobrzeg

2 czerwca 2023    |    Imieniny: Marianna, Marzena, Erazm
2 czerwca 2023    
    Imieniny: Marianna, Marzena, Erazm

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

Czesław Hoc o niedoborze empatii uczestników kontkonferencji dotyczącej "Słoneczka"

Otrzymaliśmy pismo od posła Czesłąwa Hoca, publikujemy je w całości.

„Dyletantyzm i wyraźny niedobór empatii oraz legislacyjne pomieszanie z poplątaniem” - w nawiązaniu do odpowiedzi PO i Związków Zawodowych dotyczącej konferencji Radnych Sejmiku Zachodniopomorskiego i posła na Sejm RP z Prawa i Sprawiedliwości w sprawie likwidacji Zespołu Szkół przy Dziecięcym Szpitalu Uzdrowiskowym „Słoneczko” w Kołobrzegu.

POznajmy fakty:
I/Uchwała Sejmiku Woj. Zachodniopom. z dn. 25 października 2022 r. w sprawie zamiaru likwidacji SP Specjalnej w Oddz. Przedszkolnym i LO Specjalnego, wchodzących w skład Zespołu Szkól Specjalnych przy Szpitalu Uzdrowiskowym „Słoneczko” w Kołobrzegu;
II/Uchwała Sejmiku Woj. Zachodniopom. z dn. 08 marca 2023 r. w sprawie rozwiązania Zespołu Szkół Specjalnych przy Szpitalu Uzdrowiskowym „Słoneczko” w Kołobrzegu oraz likwidacji wchodzących w jego skład szkół - (przy czym paragraf 4 brzmi: „Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Woj. Zachodniopom.”).
III/Uwaga! Pojawia się następna uchwała Nr 452/23 z dn. 22 marca 2023 r. w sprawie skierowania pod obrady Sejmiku Woj. Zachodniopom. projektu uchwały w sprawie rozwiązania Zespołu Szkól Specjalnych przy Szpitalu Uzdrowiskowym „Słoneczko: w Kołobrzegu oraz likwidacji wchodzących w jego skład szkół”.

Czyli, będzie kolejna sesja Sejmiku Zachodniopom. i ponownie Sejmik będzie podejmował uchwałę o likwidacji, albowiem „fachowcy” legislacyjni Sejmiku zapomnieli o tzw. „dziewiętnastce”, czyli o art. 19 ust. 1 i 2 o związkach zawodowych nakazujący zaopiniowanie projektu uchwały organizacjom reprezentującym w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego”. Zapewne służby Wojewody Zachodniopom. musiały przypomnieć o tej konieczności.

Pragnę też nadmienić, że poprzednie uchwały nie miały uzasadnienia merytorycznego.
Niemniej jednak w treści uszczuplonego uzasadnieniu zapisano, że „wszystkie obowiązki warunkujące skuteczną i zgodną z przepisami likwidację szkół zostały dopełnione przez Samorząd Woj. Zachodniopom.”, czyli, m.in. „zawiadomienia co najmniej na 6 m-cy przed terminem likwidacji o zamiarze likwidacji szkoły rodziców uczniów”.

Zatem, szereg pytań:
1/ Jak Zarząd Woj. Zachodniopom powiadomił skutecznie i wszystkich rodziców uczniów o zamiarze likwidacji szkoły?
2/Czy likwidacja Szkoły jest jednoznaczna z likwidacją Dziecięcego Szpitala Uzdrowiskowego „Słoneczko” w Kołobrzegu?
2a/Dodatkowym ciekawym pytaniem jest - dlaczego organ prowadzący nie podaje pełnej nazwy Szpitala (widniejący na tablicy informacyjnej w Uzdrowisku) - „Dziecięcy Szpital Uzdrowiskowy „Słoneczko” w Kołobrzegu? Określenie - „dziecięcy” niewygodne?, wstydliwe?, już nieaktualne?
3/Jeśli Sejmik ma procedować nad ponownym projektem uchwały o likwidacji Zespołu Szkół przy „Słoneczko” to musiałby uchylić uchwałę z dn. 8 marca, która nadal obowiązuje?! Czy to uczynił? I w ogóle, jak można popełniać tak kardynalne zaniechania w mało skomplikowanym procesie legislacyjnym?
4/Które związki zawodowe miałyby wydać opinię w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego - Związki Zawodowe (ZZ) „pod egidą” Zarządu Uzdrowiska Kołobrzeg, czy też inne, np. ZZ ZNP?
Ponadto, zastanawiającym i nieco przykrym jest fakt, że Związki Zawodowe wydają opinię w oparciu o kategorię zyskowności Zakładu, a nie w aspekcie pełnienia misji Zespołu Szkól i Dziecięcego Szpitala oraz ochrony pracowników mających utracić pracę.
IV. Odrębnym zagadnieniem jest fakt ukazania się ulotki informacyjnej Uzdrowiska Kołobrzeg S.A. „Cennik 2023” i na str. 2 podaje pobyty lecznicze w sezonie niskim, średnim i wysokim w … „Słoneczko”, odpowiednio w cenie 157, 165,180 zł. Skąd dziecięcy Szpital „Słoneczko”, skoro już jest likwidowany?
5/Czy zatem, w sezonie 2023 r. będzie funkcjonować „Słoneczko”? Czy w ogóle została rozwiązana umowa z NFZ na świadczenia w rodzaju lecznictwo uzdrowiskowe dzieci?
6/Czy prawdą jest, że Zarząd Uzdrowiska Kołobrzeg nie wystąpił z ofertą przedłużenia umowy na tego rodzaju świadczenia na 2023 r.? NFZ na 2023 r. przedstawił ofertę na 5 mln 85 tys. zł, płacąc za osobodzień w rodzaju uzdrowiskowe leczenie szpitalne dzieci w wieku od 3 do 18 lat w kwocie 213,55 zł.

Te i inne kwestie dobitnie świadczą, że zarówno Zarząd Uzdrowiska Kołobrzeg jak i organ prowadzący Urząd Marszałkowski Dziecięcego Szpitala Uzdrowiskowego „Słoneczko” w Kołobrzegu totalnie zlekceważył misję Dziecięcego Szpitala i Zespołu Szkół, prowadząc sukcesywnie politykę raczej zniechęcania niż promowania do przyjazdów dzieci, z brakiem też troski o pracowników, którzy wkrótce utracą miejsca pracy, a dzieci przewlekle chore - miejsce leczenia.
W zamian wykazują się iście mistrzowskim zajęciem dalszego zwijania placówek oświaty i służby zdrowia, wyraźnie nawiązując do już sprawdzonego zajęcia PO - „zwijania Polski powiatowej”.
W podsumowaniu: dyletantyzm, pomieszanie z poplątaniem w legislacji. I dodatkowo - uczestnicy z PO i ZZ kontrkonferencji z wyraźnym niedoborem empatii!

Czesław Hoc
poseł na Sejm RP

 

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama