Broken Clouds

-1°C

Kołobrzeg

2 grudnia 2023    |    Imieniny: Balbina, Paulina, Bibiana
2 grudnia 2023    
    Imieniny: Balbina, Paulina, Bibiana

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Piknik Zdrowotny "Walczymy z HCV"

Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby jest obchodzony 28 lipca. W tym dniu zorganizowany zostanie piknik zdrowotny na kołobrzeskim Placu Pionierów, na który zapraszamy już dziś. Będzie można zrobić test anty-HCV, zmierzyć ciśnienie, zmierzyć poziom glukozy oraz będziemy uczyć pierwszej pomocy.

HCV początkowo wywołuje ostre zapalenie wątroby, które często nie daje objawów i pozostaje niezdiagnozowane. Około 15-50 proc. zakażonych eliminuje HCV z organizmu, a u pozostałych choroba przechodzi w przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu C, co wiąże się z postępującym włóknieniem wątroby. Po latach może doprowadzić do marskości, raka czy niewydolności wątroby.
Przewlekłe zapalenie wątroby typu C jest zwykle „cichą” infekcją. Zakażony przez wiele lat nie odczuwa dolegliwości lub ma objawy niespecyficzne. Należy do nich np. zmęczenie i obniżony nastrój. Poza tym może występować żółtaczka (najczęstszy objaw ostrego zapalenia wątroby), uporczywe bóle mięśni i stawów, nieznaczne powiększenie wątroby czy śledziony. Większość infekcji diagnozowanych jest w momencie, gdy przeszły w stan przewlekły. Niekiedy jako pierwsze pojawiają się objawy powikłań wzw C – marskości wątroby czy konsekwencji poza wątrobowych, m.in. kłębuszkowego zapalenie nerek, guzkowego zapalenie tętnic, liszaja płaskiego i łuszczycy.


„Program zainicjowany przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego"

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama