Overcast Clouds

9°C

Kołobrzeg

22 lutego 2024    |    Imieniny: Marta, Małgorzata, Piotr
22 lutego 2024    
    Imieniny: Marta, Małgorzata, Piotr

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Bogactwo samorządu: awans miasta i powiatu

Czasopismo samorządowe "Wspólnota" już tradycyjnie opublikowało swój ranking zamożności samorządów. Poprawiła się tam sytuacja finansowa gminy miasto Kołobrzeg oraz powiatu kołobrzeskiego. Mało tego, jest to awans znaczny. Kołobrzeg zajął 7 miejsce jeśli idzie o zamożność per capita w 2022 roku w kategorii miast powiatowych z kwotą 5935,40 zł. Rok temu zajmowaliśmy 13 miejsce. Mamy więc awans do pierwszej dziesiątki. Jeszcze lepiej jest, jeśli idzie o powiat kołobrzeski. Samorząd powiatowy rok temu zajmował 17 miejsce. W tym roku jest to miejsce 5. Kwota jaką osiągnięto tu na mieszkańca to 1817,46 zł.

Jeżeli idzie o pozostałe gminy naszego powiatu, miasto Gościno zajęło 84 miejsce (awans ze 123), Ustronie Morskie natomiast również jest w pierwszej dziesiątce (9 pozycja), w kategorii gmin wiejskich, ale gmina odnotowała spadek z miejsca 4. Dygowo uplasowało się na 766 pozycji (spadek z 576). O wiele lepiej poradził sobie Rymań: pozycja 51 (spadek z 40). Najgorszy wynik osiągnął Siemyśl, który zajął 898 miejsce (spadek z 845).

"Pominięte zostały dochody z dotacji celowych. Wpływ wielkiej, jednorazowej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd w rankingu. Jest to jednak awans chwilowy (incydentalny) i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu (zamożność). Trzeba jednak dodać ważne zastrzeżenie. System finansowania samorządów jest coraz bardziej rozchwiany, niestabilny i przez to trudny do interpretacji. Na przykład dotacje otrzymywane z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych częściowo były księgowane jako dochody własne, co zniekształca w pewnym stopniu obraz. Wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane na dwa sposoby. Po pierwsze, odjęliśmy składki przekazywane w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) – tak zwany w środowiskach samorządowych podatek janosikowy. Po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodaliśmy skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych (...). Ta poprawka odnosi się wyłącznie do samorządów gminnych, bo powiaty i województwa nie podejmują żadnych decyzji odnoszących się do podatków. Skorygowane w ten sposób dochody podzieliliśmy przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej" - czytamy we "Wspólnocie".

Od redakcji:
Umknęła nam gmina Kołobrzeg w rankingu "Wspólnoty", która znajduje się w kategorii gmin wiejskich. Za rok 2022 roku zajęła ona 22 miejsce, rok wcześniej zajmowała pozycję 110. Awans jest spory a i kwota per capita duża, bo 7504,80 zł.

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama