Broken Clouds

4°C

Kołobrzeg

29 lutego 2024    |    Imieniny: Lutosław, Roman, Teofil
29 lutego 2024    
    Imieniny: Lutosław, Roman, Teofil

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Pieniądze poszły na plebanie i kościoły, a teraz radni mają pretensje...

Na wczorajszej sesji Rady Powiatu Kołobrzeskiego radni dyskutowali o statucie Muzeum Oręża Polskiego, który był zmieniany zgodnie z uwagami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tradycyjnie, najwięcej do powiedzenia mieli radni z Klubu Prawo i Sprawiedliwość, a dyskusja nie na temat zeszła na unikatowy zabytek w skali europejskiej w Rogowie. Instytucje ogólnopolskie, w tym stowarzyszenia i organizacje pozytywnie wypowiedziały się o zakupie obiektu przez powiat kołobrzeski. Warto podkreślić, że w 2015 roku podobnie krytycznie podchodzono do tworzenia Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku, bo było ono w powiecie białogardzkim. Dziś jest to obiekt rozpoznawalny na całym świecie, gdyż przybywają tu turyści z USA, Kanady, Hiszpanii, Danii, Litwy czy Czech.

Powiat hangar w Rogowie zakupił, a następnie przekazał go do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, które zaplanowało utworzenie tam Muzeum Lotnictwa i Techniki Wojskowej w Rogowie. Pierwotny projekt muzeum powstrzymał Wojewódzki Konserwator Zabytków, który nakłada na właściciela kosztowne działania, zmierzające do odtworzenia oryginalnych koncepcji architektonicznych przed samymi działaniami wewnątrz. Do tego doszedł najpierw COVID, potem inflacja i wojna w Ukrainie. Powoduje to, że wszelkie opracowania i kosztorysy po kilku tygodniach są nieważne, bo ceny zarówno materiałów budowlanych jak i robocizny idą w górę, zwłaszcza, jeśli mówimy o zabytkach. A hangar w Rogowie jest wpisany do rejestru zabytków.

I kwestia prac w Rogowie znowu była przedmiotem dyskusji. Tym razem muzeum i zarządowi powiatu czyniono zarzut, że uruchomienie nowego oddziału może kosztować nawet 8 mln zł. Tyle, że gdy kupowano hangar był rok 2018. Tego podczas wczorajszej dyskusji nikt nie brał pod uwagę, a w 2018 roku remont hangaru w całości mógł zamknąć się kwotą 2-3 mln zł, w zależności od zasięgu działań inwestycyjnych. W międzyczasie próbowano podjąć rozmowy w zakresie partnerstwa publiczno-prywatnego, a gdy rząd Prawa i Sprawiedliwości ogłosił nabór projektów na dofinansowanie z budżetu państwa zabytków, pełne opracowanie złożyło Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Wówczas, radni Prawa i Sprawiedliwości słuchali i byli pod wrażeniem, że muzeum szuka środków w programach rządowych. Muzeum nawet apelowało do radnych PiS o wsparcie starań o pozyskanie pieniędzy w budżecie centralnym.

Ogłoszenie o wynikach naboru de facto dokonali sami działacze Prawa i Sprawiedliwości, na czele z posłem Czesławem Hocem. Zorganizowali konferencję prasową, aby powiedzieć mieszkańcom, że duża część z ponad 10 mln zł na zabytki powiatu kołobrzeskiego, została przeznaczona na... kościoły i plebanie (zobacz). Projekt muzeum przepadł, bo nie wystarczyło środków. Podczas sesji, nikt z Klubu Prawo i Sprawiedliwość o tym się nie zająknął. Gdyby brano pod uwagę nie "kościelność" zabytków, ale wagę dla polskiej kultury i znaczenie projektów, wyniki byłyby inne. Warto tu zaznaczyć, że powiat środki otrzymał, ale nie na historyczny hangar w Rogowie, ale na remont pomieszczeń w "Koperniku", którego gmach także wpisany jest do rejestru zabytków.

reklama

reklama

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama