Overcast Clouds

10°C

Kołobrzeg

3 marca 2024    |    Imieniny: Kunegunda, Maryna, Tycjan
3 marca 2024    
    Imieniny: Kunegunda, Maryna, Tycjan

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Ponad tysiąc łączności z 83 krajami

W miniony weekend odbywały się CQ World Wide DX Contest - największe zawody krótkofalarskie na świecie. Udział w nich tradycyjnie wzięła udział grupa radioamatorów zrzeszona w Bałtyckim Stowarzyszeniu Krótkofalowców z Kołobrzegu.
Dzięki przychylności Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury, a w szczególności dyrektora Renaty Teresy Korek, BSK mogło ponownie zagościć w pomieszczeniach pałacu nad Młynówką, rozwiesić anteny i pracować na falach z wnętrz obiektu.

Dlaczego Trzebiatów, a nie Kołobrzeg? - Otóż do pracy na fonii potrzebujemy warunków, gdzie nie ma zakłóceń wywołanych przez różne pracujące w pobliżu urządzenia, zasilacze czy lampy diodowe. Niestety nasze kołobrzeskie kluby zlokalizowane są w gęstej zabudowie, gdzie poziom szumów jest bardzo wysoki. Pałac położony jest na uboczu w parku,  a i dodatkowo możemy rozwiesić anteny tak aby nikomu nie będą przeszkadzały – tłumaczy Tomasz Łowkiewicz.

Przygotowania rozpoczęto w piątek od zainstalowania anten i potrzebnych urządzeń. Zawody odbywały się od godziny 0:00 w sobotę do godziny 23:59 w niedzielę. Pierwszą łączność nawiązano już o 0:09 w sobotę ze stacją z Belgii, następnie Serbia, Słowenia, itd. Reguła zawodów jest taka, aby w określonym czasie (48h) zrobić jak najwięcej łączności z różnymi stacjami na całym świecie. Żadna łączność nie może się powtórzyć na danym paśmie. I każda z nich jest inaczej punktowana przez organizatorów, np. łączność z Polską to 1 punkt, łączność z Europą to 2 punkty, łączność z innym kontynentem już liczona jest powyżej 3 punktów w zależności od lokalizacji. Do Trzebiatowa, specjalnie na zawody przyjechali członkowie zrzeszeni w Bałtyckim Stowarzyszeniu Krótkofalowców oraz osoby z Polski i Niemiec. Potrzebna jest kilkuosobowa obsada, ponieważ rywalizacja odbywa się bez przerwy i cały czas trzeba pracować na pasmach, dlatego trzeba robić zmiany co kilka godzin. - W tym roku pracowaliśmy na Yaesu FT-950 i wzmacniaczu SPS Expert 1.3K-FA oraz na antenach własnej roboty - dipolach na 160m i 80m oraz GP na pasma 40m, 20m, 15m, 10m. Niestety, podczas pracy w godzinach nocnych z soboty na niedzielę mieliśmy awarię. Nasz wzmacniacz miał zwarcie i odmówił współpracy. Od tej pory moc nadawania spadła z 1000 do 100 W. Ale nie zraziło to naszych operatorów i pracowali dalej, a w dodatku dało im takie unikalne stacje jak V47T (St Kitts and Nevis – ok 7600km) czy najdalszą stację PR1T (Brazylia -10200km) bez dopalacza – opowiada Łowkiewicz.

Praca odbywała się pod znakiem wywoławczym HF0ZZ. Team pracujący w zawodach:
SP1EG - Wiesław
SO1RE - Hans
SP9DTE - Łukasz
SP1MVG - Krzysztof
SQ1FYY - Sławek
SP1ZX - Tomek
a także gościnnie: SP1NS - Adrian i SP1PSA - Janek z żoną.

Podczas całych zawodów udało się zrobić dokładnie 1001 łączności z 671 stacjami zlokalizowanymi w 83 rożnych krajach. - Zawody z naszego punktu widzenia miały też na celu, zintegrowanie kolegów radioamatorów oraz rozpropagowanie naszego miasta i regionu na świecie, ponieważ każdy krótkofalowiec może sprawdzić gdzie nasza stacja się znajduje i co tu można zobaczyć. A musimy przyznać, że niektórzy już kojarzą nasz znak z zawodów z Kołobrzegiem – chwali się Tomasz Łowkiewicz.

Wyniki zawodów będą znane już wkrótce.

reklama

reklama

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama