Clear Sky

16°C

Kołobrzeg

20 czerwca 2024    |    Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafał
20 czerwca 2024    
    Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafał

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Dzielnica Zachodnia pozostanie bez apteki

Na rogu ulic Wylotowej i Jedności Narodowej od 30 lat (a od 22, w jednych rękach) znajduje się jedyna w tej okolicy apteka. Ale jak się okazuje za kilka dni zostanie zamknięta. Informację otrzymaliśmy od naszego czytelnika: "Dla mieszkańców dużej i ciągle rozrastającej się dzielnicy to tragedia, bo to jedyna apteka w Zachodniej. Kolejna najbliższa apteka jest w centrum miasta, ew. w szpitalu. Gdy zapytałem aptekarzy, czy nie mogą się przenieść do innego punktu w okolicy, dowiedziałem się że niestety nie dostaną nowej koncesji, bo prawo farmaceutyczne pozwala na maks 1 aptekę na każde 3 tys. mieszkańców i w Kołobrzegu nie ma już miejsca na kolejne apteki. Efekt jest taki, że w centrum miasta mamy apteki co 100 m., a w dzielnicy, gdzie mieszka sporo mieszkańców nie będzie żadnej.

Sytuacja jeszcze pogorszy się w sezonie, gdy nowe osiedla i apartamentowce wypełnią się turystami. W jedynej aptece wiecznie były latem kolejki. Teraz, ci wszyscy ludzie, którzy będą potrzebować byle witaminy dla dziecka, środek na rozwolnienie, czy oparzenie słoneczne, wsiądą w samochody, aby pojechać po leki do miasta, dodatkowo korkując ulice i miejsca parkingowe."

W środę skontaktowaliśmy się z właścicielem Apteki Zachodniej z panem Pawłem, który potwierdził nam ta informację. - Apteka będzie czynna do końca listopada. Nasza działalność w tym miejscu przetrwała 22 lata. Zniknąć z budynku musimy do końca grudnia. Udało nam się załatwić zwroty do hurtowni, oraz zaopatrzyć naszych pacjentów przynajmniej w półroczne zapasy. 

Problem jest spory. Sprawdziliśmy na mapie, najbliższe apteki w tej okolicy to ta w szpitalu i na Starynowskiej. Jak powiedział nam pan Paweł, właściciele okolicznych lokali oferowali miejsce na przeniesienie apteki, ale prawo w tej chwili jest tak skonstruowane, że koncesja przypisana jest do budynku, a nie osoby. Co za tym idzie, ta koncesja musiała by wygasnąć, a staranie o nową to około roku. Przy czym inspektor nadzoru farmaceutycznego nie wyraził na to zgody, bo w Kołobrzegu na 1 aptekę przypada mniej niż 3 tysiące osób. Kiedyś koncesja była przywiązana do osoby. Jak powiedział w rozmowie z naszą redakcją właściciel : sygnalizował problem kołobrzeskiej Radzie Miasta, ale nikt nie chciał podjąć tematu. Nas podstawiono pod ścianą, mieszkańców pod ścianą i nie da się teraz nic zrobić.

Aktualizacja :

Po publikacji materiału odezwała się do nas radna Danuta Wilk, oto jej komentarz w wyżej opisanej sprawie : Jako radna z tej Dzielnicy byłam u Państwa prowadzących aptekę zaraz po otrzymaniu wypowiedzenia najmu tj.ok2-3 m-ce temu. P.Prezydent zobowiązała się do wystosowania pisma do nadzoru farmaceutycznego aby uznać ciągłość prowadzenia apteki w innym miejscu /przy osiedlu Jantar/. Zaoferowałam również interwencję u członka zarządu Urzędu Marszałkowskiego któremu podlega lecznictwo.Można było włączyć w sprawę naszych posłów bo obaj są w Komisji Zdrowia.Jednak właściciele apteki zdecydowali, że likwidują więc temat interwencji upadł.Wiem, że tematem zajmował się też radny Krzysztof Plewko trudno więc mówić, że właściciel apteki sygnalizował problem Radzie Miasta a ta ich zbyła. Jest to prywatna działalność i jeśli właściciel likwiduje to ani Miasto a ni Radni nie mogą wbrew ich woli interweniować.

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama