Light rain

3°C

Kołobrzeg

16 kwietnia 2024    |    Imieniny: Julia, Erwina, Benedykt
16 kwietnia 2024    
    Imieniny: Julia, Erwina, Benedykt

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Dlaczego syreny na remizach OSP wciąż wyją?

Sygnał syreny alarmowej OSP słyszalny na całą okolicę to jak na razie najskuteczniejszy sposób wzywania do akcji druhów z Ochotniczych Straży Pożarnych. Chodzi o dźwięki alarmowe wydawane przez syreny na budynkach OSP - następujące po sobie trzy sygnały ciągłe, z których każdy trwa minutę. To od wielu lat znak, że strażacy ochotnicy powinni się udać do remizy, by jak najszybciej pojechać na akcję - do gaszenia pożaru czy likwidacji skutków wypadku drogowego.

Dawno minęły już czasy, kiedy syrenę alarmową uruchamiał pierwszy z druhów, który przybiegł do strażnicy. Teraz włączana jest zdalnie przez dyżurnego stanowiska kierowania w komendzie miejskiej lub powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Strażacy ochotnicy są też wyposażeni w specjalne aplikacje na swoich telefonach, na których pojawia się informacja o miejscu zdarzenia, jego rodzaju i ilości jednostek zadysponowanych przez dyżurnego. Ale ta technologia ma też swoje wady. Brak zasięgu sieci GSM lub awaria na serwerach aplikacji może spowodować, że to właśnie syrena podłączona do systemu łączności radiowej jest wtedy jedynym skutecznym sposobem poinformowania o jakimiś zdarzeniu. Taka sytuacja miała miejsce dwa dni temu w Gościnie. O drugiej w nocy zawyła syrena, a telefony milczały. Okazało się, że na jednej ze wsi zakopała się w śniegu karetka z pacjentem, który wymagał pilnego transportu do szpitala. Strażacy udali się na miejsce i wyciągnęli zakopaną karetkę. Dopiero rano o 9 rano otrzymali alert na telefony.

Kolejny raz przekonaliśmy się o tym, że podwójna droga alarmowania jest wręcz niezbędna dla bezpieczeństwa mieszkańców Gminy Gościno. - piszą strażacy z Gościna.

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama