Overcast Clouds

13°C

Kołobrzeg

16 kwietnia 2024    |    Imieniny: Julia, Erwina, Benedykt
16 kwietnia 2024    
    Imieniny: Julia, Erwina, Benedykt

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Kolej podsumowuje dworzec, my też: poczekania działa, ekrany nie

Spółka PKP SA chwali się zakończeniem przebudowy dworca kolejowego w Kołobrzegu. Trwająca 2 lata inwestycja, która kosztowała 28 mln zł, faktycznie pozwoliła zmienić oblicze dworca. Pisaliśmy już o tym na portalu Miastokolobrzeg.pl. Niedawno jednak czytelnicy pytali nas o różne kwestie, więc przy okazji sprawdziliśmy.

W nadesłanym do naszej redakcji e-mailu, PKP SA podkreśla jakoś inwestycji i zadbanie o walory architektoniczne. Faktycznie, zadbano o detal zewnętrzny zbudowano w 1904 roku obiektu, jednak nie była to odbudowa bryły historycznej, ale słuszna poprawa wizerunku dworca po dawnym remoncie, z uwzględnieniem racji historycznych. "We wnętrzu dworca połączono w aranżacji elementy historyczne i nowoczesność. Hol zachował swój układ oraz wysokość, a także łukowy strop. Konserwację przeszedł historyczny fryz z motywem roślinnym. Ściany i sufit pomalowano na biało, natomiast posadzkę wykonano z wielkoformatowych szarych płyt. Uwagę zwraca oświetlenie w formie nowoczesnych w designie kolistych "aureoli". Dworzec wyposażono również w elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, zegar oraz gabloty z rozkładami jazdy. W holu podróżni znajdą kasy biletowe, a tuż przy nim przestronną i jasną poczekalnię. Ją równie urządzono nowocześnie i wyposażono w metalowe ławki w kolorze antracytowym, zegar oraz elektroniczne tablice" - czytamy w komunikacie.

Faktycznie, wieża robi wrażenie, zwłaszcza nocą, gdy jest podświetlona. Zadbano o ładną prezentację wmurowanej w nią historyczną tablicę. Z daleka widoczny jest zegar, podświetlany od środka. Elegancko prezentuje się zwieńczenie wieży i iglica. Na pewno na plus warto zaznaczyć, że powróciła poczekalnia. Nasz czytelnik pytał w okolicy świąt, dlaczego jest zamknięta. Nie udało nam się tego ustalić, ale sprawdziliśmy, teraz funkcjonuje i jest otwarta. Jedyne co trzeba poprawić, to niedziałające ekrany z rozkładem jazdy...

PKP SA podkreśla także dodatkowe rozwiązania: "Dzięki zakończonej właśnie inwestycji dworzec stał się bardziej komfortowy dla osób z niepełnosprawnościami. Po wyprofilowaniu nawierzchni zniwelowano różnicę w wysokości terenu pomiędzy dworcem a otaczającym go terenem. Dużym ułatwieniem dla osób niedowidzących i niewidomych w poruszaniu się po obiekcie są oznaczenia w alfabecie Braille'a oraz mapy dotykowe dworca. Z myślą o osobach na wózkach i pasażerów z wózkami dziecięcymi zlikwidowano progi i zamontowano automatykę sterującą drzwiami".
reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama