Overcast Clouds

13°C

Kołobrzeg

16 kwietnia 2024    |    Imieniny: Julia, Erwina, Benedykt
16 kwietnia 2024    
    Imieniny: Julia, Erwina, Benedykt

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Budowa kolumbariów się oddala - zmarli czekają na pochówek

Przedstawiciele branży pogrzebowej w Kołobrzegu rozkładają ręce. Na tutejszym cmentarzu nie ma miejsca w kolumbariach. Ostatni pochówek miał miejsce kilkanaście tygodni temu. Ale, jak słyszymy, miejsca zostały wyprzedane dużo wcześniej. Pisaliśmy o tym w sierpniu 2023 roku (przeczytaj). Od kilku miesięcy nie ma jak chować zmarłych, których bliscy zdecydowali się kremację ciał. Do tego tematu za chwilę wrócimy.

Tematem zajęliśmy się z początkiem stycznia, ale w magistracie przekonywano nas, że sytuacja jest pod kontrolą. Na dniach miał być rozstrzygany przetarg na budowę kolumbariów. O tym też pisaliśmy we wrześniu ubiegłego roku (przeczytaj). Przetarg się zakończył, ale miasto nie wybrało żadnej oferty. Powód? W budżecie na ten cel przeznaczono 550 tys. zł. Tymczasem, najtańsza oferta została złożona na kwotę 890 tys. zł, a najdroższa 1,8 mln. Jak mówi Michał Kujaczyński, miasto ogłosi nowy przetarg.

Nowy przetarg to kolejne tygodnie, które upłyną od momentu rozstrzygnięcia przetargu, o ile to się uda, do wybudowania zaproponowanej konstrukcji. Okazuje się jednak, że cierpią na tym sami mieszkańcy, którzy nie mają gdzie chować swoich zmarłych poddanych kremacji. Oczywiście, niektórzy dokonują dochówków, ale nie każdy ma taką możliwość i nie każdy tego chce. Pozostaje więc kwestia wykupu miejsca grzebalnego, co z kolei jest sprzeczne z polityką miasta, która zakłada potrzebę oszczędzania miejsc na cmentarzu, bo brakuje tam terenu. Poza tym, pochówki kremacyjne są bardzo popularne. I teraz, pomimo tej sytuacji, rodziny zmarłych nie mogą nic zrobić. Część osób decyduje się więc na przechowanie urn w zakładach pogrzebowych, czekając na wybudowanie i uruchomienie sprzedaży w nowych kolumbariach. Jak słyszymy, ludzie są rozżaleni i uważają sprawę za absurdalną. W dodatku muszą ponosić dodatkowe koszty.

Jest jeszcze jeden problem. Może się okazać, że liczba miejsc w kolumbariach zaplanowanych przez miasto zostanie sprzedana "na pniu" i problem dalej będzie istnieć, pomimo zrealizowanej inwestycji.

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama