Overcast Clouds

15°C

Kołobrzeg

19 maja 2024    |    Imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban
19 maja 2024    
    Imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Awantura o nazwę "Koalicja Obywatelska" na sesji rady powiatu

To miała być zwykła sesja. Nikt nawet nie przywiązywał do niej wielkiej uwagi. Było jednak inaczej. Zaczęło się od głosu członka zarządu powiatu i członka Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej PO-PSL - Mirosława Tessikowskiego: Ponieważ dziś odbył się klub, na który nie zostałem zaproszony, nie zgadzam się, żeby tutaj ten klub był nazywany Koalicja Obywatelska, ponieważ formalnie z Koalicji Obywatelskiej zostałem w tym klubie ja i przewodniczący Szufel. Uważam, że klub, w którym jest sześciu członków „Twojego Powiatu”, dwoje „Wspólnoty Samorządowej” nie powinien używać w tej chwili sformułowania „Koalicja Obywatelska”. Jest to dla tych państwa przeszłość i ja formalnie nie zgadzam się z używaniem. Jeżeli ktoś chce w tej chwili prezentować stanowisko klubu „Koalicji Obywatelskiej”, to w zasadzie powinien to być ja, albo przewodniczący Szufel. Nie uzurpuję sobie do tego prawa, natomiast nie zgadzam się na używanie tej nazwy. To już jest historia.

Tessikowski dodał, że klub mógł zmienić sobie nazwę. - Postaram się nie pomylić i będę w takim razie pomijać opinię klubu, który de facto, jak pan sądzi i uważa, nie istnieje – stwierdził Ryszard Szufel, przewodniczący rady powiatu. Głos zabrał także Andrzej Olichwiruk, przewodniczący klubu: - Chciałbym sprostować i zdementować to, że nie został zaproszony [kolega Mirek Tessikowski]. Tak jak zawsze wysyłam zaproszenie sms-em i również zrobiłem to w ten sposób, być może tego sms-a nie odczytał. Nie otrzymałem żadnej informacji od Koalicji Obywatelskiej, jakoby miała zamiar zrezygnować z udziału w tym klubie i klub nadal istnieje. Jeżeli są w nim osoby bezpartyjne, klub nadal istnieje.

Mirosław Tessikowski chwile później przeprosił za swoją wypowiedź, bo faktycznie sms-a otrzymał. Stwierdził jednak, że to absurd, że w Radzie Powiatu Kołobrzeskiego istnieje klub, który z Koalicją Obywatelską nie ma nic wspólnego. Jednocześnie zgłosił wniosek o przerwę, aby klub zmienił sobie nazwę. - Nie chciałbym, aby sprawy partyjne zdominowały nasze obrady i zdecyduję jednoosobowo. Jestem też członkiem tego klubu, że klubu nie ma. Nie będę czytał i prosił o opinię tego klubu - poinformował Ryszard Szufel. Odpowiedział mu starosta Tomasz Tamborski: - To nie jest pańska kompetencja, aby pan sobie coś uznawał, albo nie uznawał czy klub istnieje czy nie istnieje. Po 55 sesjach powinien pan znać statut i regulamin, i się do tego odnosić, a nie do pańskiego prywatnego zdania, które mnie w ogóle nie interesuje.

Pomiędzy Szuflem a Tamborskim wywiązała się dyskusja:
Szufel: Statut rady powiatu nic nie mówi o klubach. Ten klub, w którym jestem, nie może używać tej nazwy.
Tamborski: A dlaczego?
Szufel: Bo takie zastrzeżenie i dyskomfort zgłosił jeden z radnych.
Tamborski: No to ten rady powinien opuścić klub, jeśli ma dyskomfort.
Szufel:  Ale bez dwóch członków nie może mieć tej nazwy.

Przewodniczący ogłosił 5 minut przerwy na sprawy klubowe, ale głos zabrał wiceprzewodniczący rady, Artur Wasiewski, który zauważył, że jeśli ktoś nie chciał pracować w kubie, powinien swoje odejście zgłosić na piśmie. Wtórował mu wicestarosta Jacek Kuś: - Mieszkańców powiatu kołobrzeskiego nie interesują takie sprawy, jak kto będzie się nazywał i gdzie będzie przynależny. 

Andrzej Olichwiruk postawił zarzut Szuflowi, że został zaproszony na klub, ale nie przyszedł, nie złożył rezygnacji, nie złożył wniosku o zmianę nazwy klubu. Ostatecznie ustalono, że przewodniczący będzie udzielał głosu klubowi, ale nie będzie wyczytywał jego nazwy.

Sprawdziliśmy. Nie jest prawdą, że statut "rady powiatu nic nie mówi o klubach", jak stwierdził podczas obrad przewodniczący Ryszard Szufel. Stanowi o tym dział IV statutu powiatu. Przewodniczący nie miał też prawa decydować, czy przedstawicielowi udzieli głosu, czy nie. To jego obowiązek statutowy, co więcej - nie tylko przy sprawach uchwał, ale jak stanowi statut: przedstawiciele klubów mogą przedstawiać stanowiska klubów we wszystkich sprawach będących przedmiotem obrad rady. Na podkreślenie zasługuje także fakt, że w pierwszej części obrad przewodniczący nazwę odczytał. Zmienił swoje zachowanie dopiero po uwadze kolegi z partii.

To, że Platformie Obywatelskiej nie jest po drodze z "Twoim Powiatem", wiadomo powszechnie, bo piszemy o tym na naszym portalu. Wystarczyło, aby obok wykluczenia z partii osób z "Twoje Powiatu", z klubu odeszły osoby związane z PO, co zauważył Artur Wasiewski. - Chciałbym przeprosić za pochopną decyzję. Na szczęście skutecznie państwo mnie przekonaliście, że to mógłby być błąd - powiedział na koniec sesji Ryszard Szufel.

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama