Few Clouds

16°C

Kołobrzeg

30 maja 2024    |    Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand
30 maja 2024    
    Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Ministra Edukacji w Kołobrzegu: Odchudzamy podstawę programową [wideo]

Szkoła Podstawowa nr 9 miała zaszczyt gościć Panią Ministrę Edukacji Barbarę Nowacką. Podczas zorganizowanej debaty, w której wzięli udział dyrektorzy placówek oświatowych, nauczyciele, przedstawiciele kuratorium oraz rodzice, odbyła się owocna dyskusja na temat przyszłości systemu edukacyjnego. W obliczu dynamicznych zmian społecznych, technologicznych i ekonomicznych, przed polskim szkolnictwem stoją nowe wyzwania, którym musimy sprostać.

Wybór miejsca debaty nie był przypadkowy. Szkoła Podstawowa nr 9 postanowiła odejść od tradycyjnego systemu ocen na rzecz wprowadzenia systemu informacji zwrotnej, co jest jednym z wyrazów nowatorskiego podejścia. Jest to jedna z 100 polskich szkół, które podjęły taką odważną decyzję.

Podczas spotkania oficjalnie mianowany na zachodniopomorskiego kuratora oświaty został Pan Paweł Palczyński, który dotychczas pełnił obowiązki kuratora. Jego nowa rola wpisuje się w kontekst dalszego rozwoju naszego regionu oświatowego.

Po debacie odbyła się konferencja prasowa na której ministra Barbara Nowacka, ogłosiła, że odchudzona podstawa programowa wejdzie w życie 1 września. Nowacka podkreśliła, że głównym celem tych zmian jest zerwanie z przestarzałymi standardami i zbytnim obciążeniem programowym. Stwierdziła, że polska szkoła musi porzucić obecny model "oceniozny".

Podczas swojej wizyty, ministra Nowacka zaznaczyła, że odwiedzona placówka jest "wyjątkowa", podkreślając innowacyjne metody nauczania stosowane przez tamtejszych pedagogów. W kontekście szkolnej podstawy programowej minister zaznaczyła, że celem przeprowadzanych zmian jest przyznanie placówkom edukacyjnym większej autonomii oraz skoncentrowanie się na rozwijaniu potrzebnych kompetencji uczniów, zamiast tylko wyłącznie na nauce teoretycznej. Ministra mówiła też : "Od prac domowych odeszli trzy lata temu, odeszli też od ocen cyfrowych, a rodzice mówią, że im to odpowiada, bo dostają więcej informacji o postępach dziecka, a nie tylko cyfrę, tak jak w tej szkole w Podczelu."

Nowa podstawa programowa, która wejdzie w życie 1 września, przewiduje zmniejszenie liczby przedmiotów egzaminacyjnych w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych o 20 procent.

Prezydent Anna Mieczkowska wskazywała na konferencji:  "Że prace domowe zadawane w tej szkole są minimalne, nie są oceniane, powodują, że uczeń może pokazać jak dużo osiągnął i co jeszcze może zrobić, aby poziom był satysfakcjonujący."

Więcej w materiale wideo.

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama